
Hihetetlen ütemben pusztul a növény- és állatvilág.
Csütörtökön ért véget az ENSZ Biodiverzitási Konferenciája, ezt követően adott interjút a BBC Newsnak Cristiana Pasca Palmer, az ENSZ Biodiverzitási Egyezményének (CBD) teljesítéséért felelős ENSZ-titkárság vezetője.
Palmer szerint a bolygó növény- és állatvilágának sokszínűsége, a biodiverzitás olyan tőke, amelynek elvesztését nem engedheti meg magának az emberiség:
„ha elveszítjük a biológiai sokféleséget, azzal tönkretesszük az embert életben tartó hálózatot.
Csendes gyilkosnak szoktam nevezni a biológiai sokféleség csökkenését, mivel a hatása nem olyan látványos, mint a klímaváltozásé, ám sok tekintetben sokkal veszélyesebb annál" – mondta.
Komoly kihatással van a bolygó egészségre, hogy az emberek mit esznek. "Nem azt mondom, hogy mindenkinek vegetáriánussá kell válnia. Ugyanakkor meg kellene értenünk, hogy a húsfogyasztásunk hozzájárul az éghajlatváltozáshoz, ami pedig hatással van a természetes élőhelyekre és ökoszisztémákra". Erről egyébként már írtunk korábban:
Az apró növények és állatok épp olyan fontosak, mint látványosabb, népszerűbb társaik Palmer szerint. Elmondta: gyakran kérdezik tőle, miért kellene azzal foglalkozni, ha egy lepkefaj kipusztul az Amazonas-medencében, vagy egy apró bogárfaj örökre eltűnik a Földről. A magyarázat:
amikor elveszítjük ezeket a fajokat, akkor a természet nagyobb rendszerében betöltött szerepüket is elveszítjük".
Cristiana Pasca Palmer úgy gondolja, a biológiai sokféleség csökkenését megakadályozó intézkedésekhez széleskörű konzultációra van szükség az üzleti világ szereplői, az őslakos népek és a civil társadalom bevonásával.
Ez is érdekelhet:
(Forrás: MTI)