1. 10 / 10
    Olyan neveket ne keress a listán, mint Floyd Mayweather Jr. és Manny Pacquiao, mert még akkor is, ha óriási eredményeket értek el és többször szerepeltek a misztikus „pound for pound” lista élén, nem mérettettek meg igazából soha úgy, mint a régi nagyok. Ők annak ellenére, hogy rettentően jó bunyósok, már csak termékek, akikre vigyázni kell, hogy be ne csússzon egy kétesélyes találkozó, vagy el ne veszítse veretlenségét, esetleg ne olyan mérkőzést válasszon, ami igaz, hogy hatalmas összecsapás lenne, de nem hozna annyit a konyhára.

    Papp László

    Kivel is kezdhetnénk a sort, mint Magyarország és a világ egyik leghíresebb ökölvívójával, a mi Papp Lacinkkal. Három egymást követő olimpián is aranyérmet szerzett, amiért már amatőrként az ökölvívás legnagyobbjai között tartották számon. Ezután indult el profi karrierje és annak ellenére, hogy nem volt sem amerikai, sem pedig nehézsúlyú, olyan hírességek tartoztak a rajongói közé, mint Yul Brynner Oscar-díjas amerikai színész, kinek híres kopasz fejét A hét mesterlövész című filmből ismerhetjük  elsősorban. Ő és Jean-Paul Belmondo számos mérkőzését élőben nézte végig. Sajnos profi pályafutását nem sikerült világbajnoki címmel megkoronáznia, hiszen „csak” az Európa-bajnoki címig jutott, mert az akkori kommunista vezetés nem engedte, hogy világbajnoki címért bokszolhasson. Ez hátralévő életében sokszor szomorúsággal töltötte el. Kárpótlásul az elmaradt világbajnoki címért 65. születésnapján talán a legjelentősebb profi bokszszervezettől - a WBC-től - megkapta A világ legjobb amatőr és hivatásos középsúlyú ökölvívójának járó övét, majd 2001-ben 75. születésnapja alkalmából beválasztották a Boksz Hírességei közé is.

  2. 9 / 10

    Mike Tyson

    A szakértők és rajongók között is vitákat váltott ki, hogy Iron Mike felkerüljön-e erre a listára. Egyrészről igen, mert ő minden idők legfiatalabb nehézsúlyú világbajnoka és hihetetlen ütőerővel és gyorsasággal rendelkezett karrierje elején és csúcsán. Igazi fenevad volt a ringben. Másrészről viszont nem, mivel hedonista és agresszív életmódja miatt tört ketté fantasztikus karrierje, mely után már sosem tudott olyan formát nyújtani, mint régen. De mit várhatunk egy olyan embertől, akit 13 évesen már 38 esetben tartóztattak le. A listán mégis helyet kapott, mert visszavonulása óta a nehézsúlyú bokszot figyelemmel kísérők szinte kivétel nélkül egyetértenek abban, hogy fénykorában Tyson a mai felhígult mezőnyt egy ültő helyében megette volna reggelire.

  3. 8 / 10

    Sugar Ray Leonard

    Ő volt az első olyan ökölvívó, aki több mint 100 millió dollárt keresett. Számos szakértő őt tartja minden idők egyik legjobb bokszolójának, aki öt súlycsoportban jutott el a világbajnoki címig, és amatőrként is kimagasló teljesítményt ért el, mivel az 1976-os montreali olimpián aranyérmet szerzett. Ha valaha is tudományos szinten oktatnák az ökölvívást, akkor Sugar Ray Leonard lenne az első számú akadémikus, hiszen mindent tud a bokszról. Hihetetlenül gyors keze és villámgyors lábmunkája miatt a súlycsoportjában sokáig nem talált legyőzőre. A sebessége és a pontossága miatt teszi olyan édessé a küzdelmet. A leghíresebb összecsapásai a hosszú időn át riválisának tartott Roberto Durannal és Thomas Hearnsszel voltak. Már legendás alakja volt a profi boksznak, amikor visszatért a „nyugdíjból” és legyőzte 1987-ben a WBC középsúlyú világbajnokát Marvin Haglert. Trénere a Muhammad Alit is edző Angelo Dundee volt. Profiként 36 győzelmet és 3 vereséget könyvelhet el, és 25 alkalommal ütötte ki ellenfeleit.

  4. 7 / 10

    Jack Dempsey

    Egy igazi nehézsúlyú, aki 1919-től 1926-ig uralta a trónt. Jack Dempsey, akit manassai gladiátornak is neveztek, minden idők egyik legnépszerűbb bokszolója. Hatalmas rajongótábor ünnepelte és a mai napig felemlegetik a nevét, amit agresszív stílusának, és megalkuvást nem ismerő elszántságának köszönhet. Teljesítményét és nagyságát növeli, hogy abban az időben senki sem érhetett fel véletlenül a csúcsra, mivel nem voltak különböző szervezetek, és csak egy bajnokot ismertek el az egész világon. Jack Dempsey 1921. július 2-án egy másik nagyágyú, Georges Carpentier elleni mérkőzésén rekordot állított fel. Ugyanis Jersey Cityben 90,000 néző előtt rendezték meg a mérkőzést és az összbevétel 1,8 millió dollárt is elérte. Ez manapság is hatalmas bevételnek számít, de akkoriban csillagászati összegnek tűnt. Profi karrierje során 61 győzelmet ért el, melyek során 50 alkalommal ütötte ki ellenfeleit, és csak 6 vereséget szenvedett el. A modern kor bunyósai közül a legjobban Mike Tysonhoz lehetne hasonlítani, mind stílusát, mind pedig agresszivitását tekintve.

  5. 6 / 10

    Roberto Duran

    Négy különböző súlycsoportban szerzett világbajnoki címet, és ő minden idők egyik legnagyobb verekedője. A ringben hihetetlen genetikai előnnyel rendelkezett ellenfeleivel szemben, mivel senkihez sem hasonlítható az ütésálló és regenerálódó képessége. Szakértők egyöntetű véleménye, hogy az 1970-es évek legjobb bokszolója Duran volt. Ő az egyetlen bunyós, aki legyőzte a csúcsformában lévő Sugar Ray Leonardot. Fiatalon, mindössze 16 évesen állt profinak és rekordja egyszerűen hihetetlen, 104 profi mérkőzés, 70 kiütés, és 16 vereség. A panamai bokszoló, akit Manos de Piedra, azaz Kőkezű néven is becéztek, rendkívül agresszív és vad stílusáról, könyörtelen fellépéséről volt közismert. Nyers és pusztító erejével sok esetben győzedelmeskedett a klasszisokkal jobb technikával felvértezett bokszolókkal szemben is.

  6. 5 / 10

    Jim Braddock

    A Cinderella Man – Hamupipőke férfi – becenévvel illetett nehézsúlyú világbajnok eredetileg félnehézsúlyúként kezdte. Braddock mindig is szeretett volna felkerülni a nehézsúlyba, amihez 185 centis magassága elegendő is lett volna, de 80 kilogrammos testsúlya már nem. Fizikálisan viszont teljesen megfelelt a legnagyobbak közötti helytállásra, mivel jobb keze olyan elementáris erővel tudott lesújtani, hogy nem ritkán százkilós ellenfeleit is kiütötte. A totális nyomorból és az éhezésből jutott fel a csúcsra, ezért is ő lett a huszadik századi sporttörténelem egyik legnagyobb legendája. James J. Braddock valóságos nemzeti hőssé vált, mikor a segélyért sorban álló munkanélküli bokszolóként, hihetetlen akaratereje segítségével, legyőzte az akkori nehézsúlyú világbajnokot. A remény bajnoka című film révén, Russel Crowe főszereplésével, életét közelebbről is megismerhetjük.

  7. 4 / 10

    Joe Louis

    Számtalan rekord fűződik a nevéhez, elsőként az, hogy 1937 és 1949 között volt világbajnok, így a 11 éves és 7 hónapos folyamatos bajnoki cím megőrzéssel, ő minden idők leghosszabb ideig regnáló világbajnoka. Visszavonulása nem egy vereség miatt következett be, hanem Louis egyszerűen befejezte a bunyót. Rekordnak számít az is, hogy 25 alkalommal védte meg címét és 27-szer állt a szorítóba nehézsúlyú címmérkőzésen, és még egy plusz rekord, hogy a 25 címvédéséből 23 kiütéssel történt. Megdönthetetlen csúcsnak látszik az is, hogy 1941-ben hat hónap alatt hatszor védte meg világbajnoki címét, és még ugyanabban az évben még egyszer, tehát összesen hétszer egy éven belül. Ha sokan vitatkoznak is azon, hogy ő volt-e a valaha volt legjobb profi bokszoló, a legeredményesebb jelzőt nem lehet tőle elvenni. Annak ellenére, hogy lassú mozgásúnak tűnt, Louis nagyon ügyesen tudta lopni a távolságot és közelebb férkőzni az ellenfeléhez. Villámgyors támadásairól és remek kondíciójáról volt híres. Mind a két kezével kiválóan bokszolt, és mind a vívásban, mind pedig a verekedésben megállta a helyét. Egyik legnagyobb mérkőzése az 1938. június 22-én megrendezett Max Schmeling elleni visszavágó volt, mivel az első találkozót elveszítette, ami Louis első és legfájdalmasabb vereségének is számított. A második összecsapáson röpke két perc alatt szinte kivégezte a német Schmellinget. A történetet meg is filmesítették,  Joe és Max címmel volt látható a mozikban.

  8. 3 / 10

    Sugar Ray Robinson

    Ő volt az a bokszoló, akiben minden olyan tulajdonság megvolt, ami a siker eléréséhez szükséges. Villámgyors kezek, gyors lábmunka, állóképesség, ütésállóság, hihetetlen reflexek, pontos találatok és időzítés. Emellett a dumáját sem lehetett túlszárnyalni. Robinsonra szerte a világon úgy emlékeznek vissza, mint a történelem legnagyobb bokszolójára. Teljes mértékben dominált a váltósúlyban és a rekordnak számít, hogy 5 alkalommal szerezte meg a középsúly világbajnoki címét. Olyan nagy harcosokkal küzdött meg, mint Jake LaMotta, Gene Fullmer, Randy Turpin, és Kid Gavilan. Profiként 173 győzelem, 19 vereség, 6 döntetlen és 2 érvénytelen mérkőzés fémjelezte, 108 ellenfelét ütötte ki. Váltósúlyú címét ötször, középsúlyú címét háromszor védte meg. Csodálatos pályafutása során 18 különböző világbajnokkal bokszolt.

  9. 2 / 10

    Rocky Marciano

    A legendás nehézsúlyú bokszoló, aki a világ egyetlen olyan világbajnoka, aki pályafutása alatt soha nem kapott ki és így veretlenül vonulhatott vissza. Profi karrierje során 49 győzelmet tudhatott magáénak, amiből 43-at idő előtt fejezett be. A szakértők egybehangzó véleménye szerint Rocky Marciano nem volt túlságosan képzett bokszoló, de hihetetlen vágy dolgozott benne a győzelemért. Amikor profinak állt sokan leírták, mivel 25 évesen már öregnek gondolták arra, hogy valamit is el tudjon érni a bokszban. Ráadásul testfelépítése sem nevezhető kiemelkedőnek, mivel alacsonynak számított és emiatt karjai sem voltak túl hosszúak. A méretbeli különbségeket óriási akaraterejével, szívós állóképességével, amihez még durva és kemény harci stílusa is párosult. Egyik legendás ellenfele, Archie Moore úgy jellemezte, hogy Rocky egy kesztyűvel ellátott bika, akit csak az érdekel, hogy minden áron kivégezze ellenfelét. Képes volt akár 15 meneten keresztül is előre menni és folyamatosan támadni.

  10. 1 / 10

    Muhammad Ali

    Eredeti nevén Cassius Marcellus Clay jr., a profi boksz felejthetetlen ikonikus alakja, aki szó szerint forradalmat indított el a sportban. Az első igazi nehézsúlyú, aki a sebességet, az eleganciát, és a puszta nyers erőt kombinálni tudta. Az 1960-as római olimpián aranyérmet szerzett félnehézsúlyban, azonban szülővárosába hazatérve azt tapasztalta, hogy a faji megkülönböztetés miatt alig vettek tudomást olimpiai címéről, így felháborodásában az Ohio folyóba dobta érmét, amit sokan a mai napig vitatnak, de a lényeg, hogy még ebben az évben profinak állt. 1964. február 25-én került sor az első profi világbajnoki címmérkőzésére Sonny Liston ellen, akit a 7. menetben kiütött. Olyan legendákkal csapott még össze és győzött le, mint Joe Frazier és George Foreman. 1967. április 28-án megtagadta a katonai szolgálatot és ötévi börtönre, illetve 10 ezer dollár pénzbírságra ítélték. Ezért a tettéért a Boksz Világszövetség (WBA) megfosztotta bajnoki címétől. Alakja egybeforrt az amerikai sporttal, így nem csoda, hogy az 1996-os atlantai olimpiai játékokon ő gyújthatta meg az olimpiai lángot. Három évvel később a Nemzetközi Olimpiai Bizottság az évszázad legjobb sportolójának választotta. Profiként 56 győzelmet és 5 vereséget könyvelhet el, és 37-szer ütötte ki ellenfeleit.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!

Így lettem villanyborotva-hívő – Braun S9 Pro+-teszt

Így lettem villanyborotva-hívő – Braun S9 Pro+-teszt

További cikkeink a témában