Meglepőt húzott a Douwe Egbertshez tartozó Omnia: specialty kávés kollekcióval rukkolt elő. Ők az első nagy cég, amelyik ilyet lép.
A specialty kávés helyekről elég sokat írtunk korábban a Playeren, volt Printa, Lumen meg Espresso Embassy, de most meglepetésre nem egy apró pörkölőről vagy kávézóról írunk az ültetvényszelektált kávék kapcsán, hanem egy piacvezető mamutvállalatról. A Douwe Egbertshez tartozó Omnia ugyanis farmszelektált kávékkal jelentkezett a napokban.
A Douwe Egberts eddig nem éppen a gourmandok kedvence volt: meglehetőse alacsony árfekvésű termékekkel nyomultak, amelyek népszerűségük ellenére nem tartoznak a csúcskategóriába. Éppen ezért meglepő, hogy hirtelen előrukkoltak egy négy fajtából álló ültetvényszelektált kollekcióval, ami olyan mélységű, hogy arra még a legkényesebb baristák is joggal húzhatják fel a szemöldöküket.
Persze legyünk őszinték, attól, hogy valamiről tudjuk, honnan érkezett, még lehet közepes vagy éppen gyenge minőségű, de itt szerencsére nem ez a helyzet. Az Omnia Reserve single origin kávécsalád különlegessége, hogy André Hoikins, nemzetközi vezető kávészakértő a világ elismert kávétermelő régióiból, speciálisan a hazai piacra válogatta ki a területeket és birtokokat.
A kávék bemutatásához érdekes megoldást választva hazai pincészeteket kértek fel – Laposa Birtok, a Hernyák Birtok, Dúzsi Tamás Pincészete és a Szent Tamás Pincészet –, mégpedig azért, hogy közérthetőbbé tegyék, hogy a kávé és a bor esetében is meghatározó tényező a talaj (terroir).
A négyféle kávé guatemalai, indiai, brazíliai és kolumbiai ültetvényekről származik. A sajtótájékoztatón elég bitangnak és markánsnak tűnt mindegyik, de a brazil Estate hazai körülmények között, egy Bialetti kotyogóson lefőzve már szelídebb, kellemesebb arcát mutatta. Hogy demonstráljuk, milyen mélyre ásott az Omnia, bemutatjuk, hogyan prezentálja a már említett brazilt.
BRAZIL ESTATE
Származási ország: Brazília
Régió: Minas Gerais
Típus: Mundo Novo és Catuai arabica
Szárítás módja: napon
A brazil arabika kávé könnyed gyümölcsösségéről és enyhén édeskés ízéről ismerhető fel. Ez a kávé egy igazi kuriózum, hiszen egyetlen család birtokáról származik, a szomszédos Sao Vincente és Santa Helena ültetvényekről, amelyek mérete együtt 260 hektár. Az átlag 1100 méter magasan fekvő termőterületen a kávészemeket későn szüretelik, amikor a kávécseresznyék sötétpiros színt érnek el és húsuk szinte mézédessé válik.
A birtokon a feldolgozás során zöld és száraz szemeket áztatással választják el, a nehezebb szemek lesüllyednek és azok héját lehántják. Ezután következik a pár napos szárítás, majd a szemeket még legalább két hétig pihentetik fa silókban – helyi nevükön tulhákban.
A család 1965-ben és 1969-ben vásárolta a két szomszédos ültetvényt, jelenleg a harmadik generáció viszi tovább az örökséget. Ültevényeik átlag életkora 20 év, ezek felújítását két éve kezdték meg metszés révén és helyenként újratelepítéssel. Mivel a birtok rendkívül meredek, így kevéssé tudják gépesíteni, mint a jókora kiterjedésű Minais Gerais állam más területeit, ráadásul a Guaxaupé régió legmagasabb pontján fekszik, a lassú érés így kivételes minőségű, nagy kávészemeket biztosít, amelyek június közepétől egészen augusztusig szüretelhetőek.
Zöldkávé kóstolási jegyzet André Hoikins Master Blendertől:
Könnyed, kellemesen savas kávé, friss gyümölcsösséggel, édesbe hajló befejezéssel. Finom pörköléssel hagyjuk érvényesülni a kávé természetes adottságait.
A kávécsalád hamarosan a nagyáruházak polcaira kerül, nagyjából 1300–1500 forint közötti áron.
(Fotó: Neményi Márton)