A Hotel Azúr Prémium***** tavalyi Hotelstars minősítésével történelmet írt, ez lett ugyanis az első Balaton-parti szálloda, ami megkapta az öt csillagot.

Ha az ember belép egy hotelszobába, és becsukja maga mögött az ajtót, akkor tudja, hogy valami titokzatos, fényűző és rejtélyes dolog történik. Kényelem, és megnyugvás tölti el.

Diane von Fürstenberg

A megmagyarázhatatlan turisztikai rejtélyek egyike, hogy a rendszerváltás óta eltelt közel harminc évben egyetlen egy öt csillagos szálloda sem nyitott meg a Balaton partján, holott a magyar tenger főként a nyári hónapokban egyértelműen a belföldi turizmus fő célpontja - a 235 km-nyi partszakaszának minden méterére jut minimum egy tonna turista. Az áldatlan helyzet 2017 őszén ért véget, amikor is a Hotel Azúr exkluzív szárnya megkapta az ötcsillagos minősítést, és így ők lettek a Balaton első ötcsillagos szállodája. Ezzel lépéssel úgy fest, a Balaton végleg átadja a múltnak a zimmer frei korszakot, és egy magasabb kategóriájú vendéglátói életszakaszba lép.

Hogy mi különbözteti meg a négy csillagos szállodát az öt csillagostól? A válasz: az apró különbségek. Kicsit úgy hangzik, mintha a Ponyvaregényből idéznénk, itt a sajtos negyedfontos elnevezése helyett azonban másról van szó. Minőségibb a környezet, magasabb színvonalú a szolgáltatás, van lobby concierge-zsel, hordárral, van külön bár és még sorolhatnánk, ezernyi apró, de fontos dolog emel egy büszke ötcsillagost mindenki más fölé.

Az ékszer a koronán a Hotel Azúr Prémium esetében szerintünk az a három lakosztály, amely külön jacuzzival rendelkezik. Hedonistán hangzik és az is, minek is lehetne nevezni azt a giccsel keveredő magas életet, hogy az ember ül a bugyogó fürdőben, kezében egy pohár Kreinbacher pezsgő, és nézi a lemenő Nap fényébe borult Balatont és a Tihanyi-félszigetet apátságostól?

Igen, mindez leírva profánul hangzik, de átélni a közhelyekkel szemben cinikusoknak is lefegyverző élmény. Nem véletlen, hogy a szálloda menedzsere szerint mindig ezek a lakosztályok mennek el a leghamarabb, noha az áruk értelemszerűen magasabb, mint a többieké. Ez olyasfajta luxus, ami eddig hiánycikknek számított a Balaton partján.

A szálloda nehézfegyverzetének egyik alapja a fekvés: 49 szobája van, ebből 22 a parkra néz, 27 viszont fullos panorámát kínál a Balatonra. Arra a Balatonra, ami olyan húsz méterre fekszik az épülettől, és amelynek saját strandszakasza van.

A sajátos, csak a Hotel Azúr Prémiumra jellemző élmény egyébként nem itt kezdődik, hanem akkor, amikor belépünk a lobbyba, ahol először fog megcsapni bennünket az egész szállót belengő citrusos-levenduás illat, ami nem Tihanyból, a hazai levendulás univerzum Provence-ából, hanem a déli parti, és Siófokhoz közeli Somból származik.

Jóval testibb örömöket nyújt a szálló wellness részlege. Mi, magyarok wellness-nemzetként rajongunk a különböző hőfokú fürdőkért, szaunákért, gőzkabinokért, jacuzzikért. Itt mindegyikből akad jópár típusú, az emeleten pedig van egy frei körperkultur rész, ami magyarra fordítva nudista részleget takar – illetve nem takar. Ahol medence van, ott gyerekzsivaj is van, ami sok páros turbékolásra vágyó szerelmes nyugodt pillanatait tudja megzavarni. A téma kényes, mindenesetre a vezetés áprilistól bevezette a napi 2 órás adult spa-t, azaz a gyermekmentes órákat.

Gasztronómiai szempontból is magasra pakolták a lécet: a 70 fős Opus étterem az esti vacsorák színhelye. A séf a Zsidai csoport több éttermében is megfordult Rácz Krisztián, kollégája az a Sándor Gyula, aki amellett, hogy siófoki születésű, tehát saját nevelésű játékos, a tokiói mangalica étteremben dolgozott, így nála az ázsiai/ japán vonal erősen működik.

Vacsorára háromféle menü közül lehet választani, legszívesebben a környékbeli alapanyagokkal operáló sort ajánlanánk. A vacsora egész estés program, az öt fogás nagyjából két órát ölel fel – a várakozást elviselhetővé teszi, ha egy jó ízléssel megáldott muzsikus gitározik ( innen is üdvözöljük az Oasis-coverek miatt).

Akiknek a kettő-kettő és fél óra hosszú – és sok kisgyerekes család van így ezzel – azok választhatják az amerikai bárételeket kínáló Snack és bowling bárt, ami egyben szórakoztató centrum is: van biliárd, bowling, alkalmanként stand up fellépéseket is élvezhetünk, és ez az a hely, ahol konferenciák alkalmával a feketeöves piálás és partizás folyik.

Saját borbár is van, amihez sommelier is tartozik, bár Zoli bácsit a helyi szlengben fröccsmesternek nevezik.

A reggeliknél is a termelői piac kínálata dominál, a vezetés nagyon büszke rá, hogy többek mellett a kisasszondi sajtmanufaktúrával is együttműködnek. Ez az a sajt, amelyet Széll Tamás is használt a tavalyi Bocuse d’Or döntőben.

„Értéket szeretnénk képviselni. Ez a hely mindig is úttörő volt a vendéglátás és a gasztronómia terén, és most is nagy fejlesztések kapujában állunk. Nem szeretnék még erről sokat elárulni, annyit mondhatok, hogy olyan nagyszabású terveink vannak, amik túlmutatnak az öt csillagon”.

Csándli Balázs, hotel menedzser

Összességében a Hotel Azúr Prémium olyan erényekkel rendelkezik, amelyek abszolút megérdemlik az öt csillagot, de a lényeg talán mégsem ez, ez a hely ugyanis a Balatonnal, az atmoszférájával, személyességével és profizmusával olyasmit kínál, amit csillagokban nem lehet kifejezni, talán nem is kell.

(x)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

A cipőkollekció, melyben kompromisszumok nélkül lehetsz szabad, egyedi és vagány

Menhelyről? Tenyésztőtől? Honnan legyen kutyád?

A Függőleges erdő építésze most buddhista gyűrűkertet tervez

További cikkeink a témában