Piszkosul tudnak fájni az izmaidban keletkező ödémák, de mi most egy egész komoly kis arzenált mutatunk meg ellenük.

Hétfő este keményen odatetted magad, csak hát szerdán már mozdulni sem bírsz? Azt gondolod, a tejsav miatt lett szörnyű izomlázad, és a legjobb alaposan rádolgozni?

Nagy tévedés mindkettő, sőt egyáltalán nem kellett volna idáig jutnod.

Az izomláz oka sokkal rosszabbul hangzik, mint a korábban hitt tejsavas erjedés: valójában az izomrostokban parányi szakadások keletkeznek, amelyeket víz tölt ki. Egy-másfél nap után helyes kis ödémák keletkeznek, a víz hatására az izomrostok megnyúlnak, megduzzadnak, na ez az izomláz. Ha még rá is dolgozol, csak további sérülések keletkeznek, szóval biztosan nem ez a megoldás.

Akkor mégis hogyan kerülhetem el?

Bemelegítéssel és fokozatossággal. A legalább öt-, inkább tízperces bemelegítésnél minden izomcsoportot át kell mozgatnod, akkor is, ha főként csak egyre dolgozol majd. A fokozatosság pedig extra fontos, mert az izomláz a kezdők, visszatérők problémája. Tehát alacsony intenzitással kezdj sportolni, ne próbálj első nekifutásra lenyomni egy extrém terepfutást.

De ha ragaszkodsz egy komolyabb idénynyitó edzéshez, akkor is csak fokozatosan emeld az intenzitást, tarts közben pihenőket, és ne állj le hirtelen, iktass be egy levezető szakaszt. Edzésről edzésre is csak lassan növeld a terhelést, és az edzésnapok után adj pihenőnapot a szervezetednek.

Közvetlenül tréning után öt percig lazítanod kell, de nem a zsámolyon üldögélve a haverokkal, hanem karkörzéssel, a végtagjaid lerázásával, mély légzéssel. A lassú kocogás kiváló levezetés, mert fokozza az izmok vérellátását, végül a nyújtógyakorlatok az izmok, ízületek rugalmasságán segítenek, és csökkentik a sérülésveszélyt.

Segít, ha magnézium és kalcium bevitelével pótolod a szervezetedből kiürülő ásványi anyagokat. A banán igazi joker: segíti a só, a folyadékok pótlását, és magas a káliumtartalma. Az alma(lé) és meggy(lé) is hasznos, mert gyulladáscsökkentő, antioxidáns vegyületeket tartalmaz.

Sosem késő

Ha viszont elkapott a gépszíj, és a nagy megújulás jegyében mindjárt izomlázasra edzetted magad, akkor sincs minden veszve.

A cél, hogy a víz és a lerakódások gyorsabban távozzanak a fájós izomterületekről, ehhez pedig több eszközöd is van.

Melegítés hatására az erek kitágulnak, így a vízzel együtt lerakódott anyagok gyorsabban elszállítódnak az érintett területről. Ezért lehet hasznos a vérkeringést fokozó kenőcsök használata.

Nicoflex medi forte például pont megfelel a célnak, köszönhetően a benne lévő kapszaicinnek. Segíthet az izomláz megelőzésében és enyhítésében is, mert fokozza a vérkeringést, gyorsítja az ödéma megszüntetését, illetve a megelőzését, ha nem dolgozod agyon magad.

Ezen kívül a sok folyadék is javítja a keringést, ahogy a meleg, de nem forró fürdő, a szaunázás, és a fájós rész könnyű masszírozása is. De mindent csak visszafogottan, ahogy ráedzeni sem érdemes az izomlázra, legfeljebb kocogni vagy úszni nagyon kis terheléssel, és alapos nyújtással.

Szóval az izomláz nem legyőzhetetlen démon, főleg ha birtokában vagy a legyőzéséhez szükséges arzenálnak. Most már rajtad a sor, hogy okosan és körültekintően sportolj!

(A tartalmat a Nicoflex sportkrém támogatta)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

A világ egyik legegészségesebb itala egy magyar készítmény, és azt adja meg, amire szükséged van

Tréner? Panzió? Kozmetika? Így lehet a kutyád még boldogabb, miközben a te életed is könnyebbé válhat

Már 11 ezer Bayern-drukker írta alá a Tuchel maradását kérő petíciót

További cikkeink a témában
Tréner? Panzió? Kozmetika? Így lehet a kutyád még boldogabb, miközben a te életed is könnyebbé válhat
Hirdetés