Magyarországon már több mint húsz éve nincs kútja, de jelenleg is Németország legnagyobb benzinkút-hálózata az Aral, és ezen a néven idén ünnepli századik évfordulóját.

Ha nem vagy túl fiatal hozzá, akkor még emlékezhetsz rá, hogy egykor Magyarországon is voltak Aral benzinkutak. De már ezek az emlékek is egyre halványabbak, a márka ugyanis 2002-ben a BP tulajdonába került, és ennek részeként mind az ötvenöt magyarországi benzinkútját eladta az OMV-nek, azóta is ezen a néven üzemel a legtöbb töltőállomás.

Az Aral azonban nem szűnt meg, sőt, jelenleg Németország legnagyobb benzinkút-hálózatának számít 2400 töltőállomással,

és a németeknél immár az egyik legnagyobb elektromos töltőhálózat is az övék kétezer töltőponttal. Az Aral pedig idén éppen száz éves, és a bochumi cég a világ első szuperbenzinjéről kapta a nevét, amit Walter Ostwald vegyészmérnök kutatása alapján 1924-ben találtak fel.

Az Aral eleinte csak a kútoszlopokon volt olvasható, a töltőállomás neveként később tűnt fel
A benzin-benzol keverék aromás és alifás anyagokból állt, az Aral név pedig a két fő komponens első két betűjéből származik.

A cég elődjét egyébként még 1898-ban alapította tizenhárom bányavállalat Westdeutsche Benzol-Verkaufs-Vereinigung, azaz Nyugatnémet Benzolértékesítő Szövetség néven, ezért érthető, hogy jól jött egy jobban csengő név. A töltőállomásokon egészen addig csak a B.V. név szerepelt, az Aral pedig az üzemanyag neve volt.

Az Aral száz évét áttekintve bőven találni érdekességeket, 1928-ban például az Atlanti-óceán első kelet-nyugati átkeléséhez is Aral üzemanyagot használtak.

1939-től a nemzetszocialista gazdaságpolitika részeként központosították az üzemanyag-értékesítést, a márkás benzinek helyett csak egyféle szabványos üzemanyagot árulhattak, és a második világháború után csak 1951-től lehetett ismét saját márkanéven benzint kínálni Németországban.

1969-ben az Aral megnyitotta az első önkiszolgáló benzinkutat, és 1985-től kínálják az Aral Super ólommentes benzint, 2004-ben pedig Ultimate néven mutatták be azt a nagyteljesítményű üzemanyagot, ami a mai napig az egyetlen 102 oktánszámú benzinnek számít. A végére pedig még egy érdekesség: Aral benzinkúttal nálunk már nem, de Németországban elég gyakran találkozhatsz, és a napi több mint 85 ezer adaggal az Aral adja el a legtöbb elviteles kávét a németeknél.

Ez is érdekelhet:

Amikor még a Clark Ádám téren is lehetett tankolni

Mostanában különösen sok szó esik a benzinkutakról – mi most hangulatos archív képeket mutatunk.

Autózás és pisilés: te hajlandó vagy fizetni a benzinkúti mosdóhasználatért?

A kis helyek egyre kapzsibbak, a nagyok ötletes eszközökkel csalogatják a pisiszünetre kényszerülő autósokat. Érdekes kis dolog ez.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Itt az a Xiaomi, ami szembeszáll a csúcstelefonokkal

Helly Hansen ismét a legjobbakkal állt össze a maximális teljesítményért

Így lettem villanyborotva-hívő – Braun S9 Pro+-teszt

További cikkeink a témában
Mutatunk egy őszi fesztivált, ami az újbort és a libás ételeket ünnepli
Hirdetés