Ha a pénzbírság már nem elég visszatartó erő a gyorshajtás ellen, akkor a letöltendő szabadságvesztés majd az lesz, és a norvégiai szigor valóban hatásos.

Norvégia talán az egyetlen európai ország, ahol letöltendő szabadságvesztéssel büntetik a norvég polgárokat olyan mértékű gyorshajtások miatt, amelyek más európai országokban nem számítanak kirívónak – írja cikkében a magyar rendőrség balesetmegelőzési bizottsága. Az elsőre megdöbbentő szigor pedig meg is látszik a baleseti adatokon.

Norvégiában az autópályákon legfeljebb 110 km/órával lehet hajtani, és aki 150 km/órával vagy annál gyorsabban vezet, arra számíthat, hogy tetten érésekor legalább 18 napra börtönbe kerül.

Más európai országok gyakorlatától eltérően a vezetői engedély elvesztéséhez sem kell jogerős bírósági végzés, a megengedett sebesség jelentős túllépése esetén a rendőrség már a helyszínen elveheti a jogosítványt legalább 14 napra. Az autót ilyenkor az út szélén kell hagyni, ha csak nincs egy utas, vagy kiérkező ismerős, aki azt el tudja vinni.

A képen ugyan nem autópálya látható, hanem Norvégia egyik legjellegzetesebb útja, az Atlantic Ocean Road, ami ráadásul a legújabb James Bond-filmben is szerepet kapott. Gondolhatod, hogy nem mennek rajta lassan... A 007 Nincs idő meghalniról írt kritikánkat itt tudod elolvasni.

Az ittas vezetőkre kivetett pénzbírság összege is Norvégiában a legmagasabb.

A skandináv országban 0,2 ezrelékes véralkohol-koncentrációtól büntetik az ittas járművezetést, és a pénzbírság induló összege több mint kétmillió forintnak felel meg! 0,5 ezrelékig a jogosítványt is elveszik egy évre, és ennél magasabb alkoholszint esetén a szankciók még súlyosabbak.

A szigornak meg is van az eredménye, hiszen Norvégiában évről évre rekordot dönt a közúti közlekedésbiztonság.

2020-ban a norvég utak számítottak a legbiztonságosabbnak egész Európában, az egymillió lakosra jutó halálesetek száma a legalacsonyabb, 18 fő volt az egész kontinensen, míg az európai átlag 42 fő volt. Az összehasonlítás kedvéért a magyar utakon az egymillió lakosra jutó halálos áldozatok száma 62 fő, a legrosszabb a bulgáriai és romániai 89 és 96 fő.

(Forrás: Országos Baleset-megelőzési bizottság, fotó: Getty Images)

Ez is érdekelhet:

145 km/órával száguldó kamionost kapcsoltak le

Nem ez volt az egyetlen bűne, ezért több év letöltendőt kaphat.

Franciaországban már a járművek zajszintjét is mérik

A sebességmérés után ez következik?

Támogatott és ajánlott tartalmaink

A mesterséges intelligenciával az otthoni wifid is megtáltosodik

Ezekből a fotelekből még nagyobb élmény filmet vagy meccset nézni

Magyar lakásba magyar bútort – és ne is akármilyet, minőségit!

További cikkeink a témában