Frissítették a Ford legnépszerűbb szabadidő-autóját. A lényeg a hajtáslánc.
Szoros kapcsolatunk volt az előző Ford Kugával: hetekig szolgált a szerkesztőségünknél, és nem azért adtuk vissza, mert meguntuk vagy nem szerettük, hanem mert illett, ha kölcsönbe kaptuk, és nem ajándékba.
A modellfrissített változat csak egy hétig volt nálunk, pontosabban nálam, és vele is el tudtam volna képzelni hosszabb távú kapcsolatot. A SUV nem az én műfajom, de ha már az, legalább legyen kompakt, mint a Kuga, bár ennyi még kevés lenne ahhoz, hogy meggyőzzön.
Kezdjük inkább az elején, a szó szoros értelmében: a 2019-től piacon lévő típus fiatalításának leglátványosabb része az új orrkiképzés. Hogy jól sikerült, az is bizonyítja, hogy ha utána visszanézünk az elődjére, az sokkal idősebbnek tűnik a valós, maximum ötéves koránál. Nemcsak az új, ráadásul nagyobb és feltűnőbb helyre szerelt embléma miatt jellegzetesebb, jót tesz neki a laposabb LED-fényszórókban lévő és az azokat összekötő LED-csík is, bár ilyet is láttunk már más autókon.
A lökhárítókon és az ajtókon húzódó ezüstszínű betétek teljesen más karaktert adnak a kocsinak, ezek – a fényezetlen fekete műanyag elemek mellett – az újonnan megjelent, a SUV-jelleget kiemelő, négy milliméteres magasságnövekedést is jelentő Active felszereltségi szinthez tartoznak. Én se offroadosabbnak, se vagányabbnak nem látom tőlük a Kugát, ráadásul a hátsó még jobban kiemeli az egyébként kellemes külsejű autó legfurcsább részletét, az aránytalanul túlnyúló hátsó lökhárító még inkább túlnyúló alsó részét. Akinek szintén nem tetszik az ezüst, a jól hangzó, de valójában az alapfelszereltséget jelentő Titanium, vagy a sportosabb ST-Line közül választhat, az elegáns Vignale megszűnt, aligha fogják tömegek bánni.
Ismerős a műszerfal kialakítása. Csak azért nem mondhatjuk, hogy az új, jóval nagyobb, 13,2 colos központi képernyő bizonyítja a modell korát és az utólagos modernizálás szándékát, mert már az elődnél is úgy tűnt, mintha a tervezők teljesen elfeledkeztek volna a monitorról, ezért pótlólag kellett odabiggyeszteniük a középkonzol fölé. Divatos, ettől még nem jó megoldás, hogy megszüntették a klímapanelt és a képernyőre költöztették a vezérlést, de legalább gyors az 5G-képes fedélzeti rendszer, és a telefon is tükrözhető vezeték nélkül. Maradt a váltó előválasztó tekerője, ami szintén nem fordos egyediség, és szintén rosszabb kezelni, mint egy kart vagy egy jól kialakított kapcsolót.
A helykínálattal korábban sem volt gond, ami azért is szerencse, mert egy modellfrissítés során ilyesmit nehéz orvosolni. Elvárható, hogy elöl legyen elég tér, nem általános viszont, hogy hátul is elférnek még a 180 centinél magasabb utasok is, ráadásul a hátsó ülések is tologathatók hosszirányban, így növelhető a csomagtér a bőséges lábtér rovására.
Dízelmotor már nincs a Kugához, és a teszthéten bebizonyosodott, hogy szükség sincs rá. A másfél literes, de csak háromhengeres, turbós alapmotor mellett ugyanis hibridként kapható még a kocsi, ami nem mild, hanem plug-in vagy full hibridet jelent, a tesztautó esetében utóbbit.
Négyhengeres, 2,5 literes, Atkinson ciklusú szívó benzinmotor, e-CVT váltó – ismerősen hangzik, a műfajban legtapasztaltabb és legjobb Toyota épít ilyen hajtásláncot egyes Toyotákba és Lexusokba. Nem véletlen a hasonlóság: ez ugyan a Ford saját gyártású rendszere, de a Toyota licence alapján készült, ami a legjobb módszer egy remek hibrid autó létrehozásához azon gyártók számára, amelyeket eleve nem Toyotának vagy Lexusnak hívnak.
Az eredmény: egy hibrid toyotásan viselkedő kompakt Ford SUV. Hallható, de nem zavaró a működése, kellően dinamikusan mozgatja az elsőkerekesnél csak három lóerővel erősebb, de 76 kilóval nehezebb, 183 lóerős, 1,77 tonnás Kuga Active X-et. 8,3 másodperc alatt gyorsul álló helyzetből százra, 196 km/óra a végsebessége, de a mindennapokban ennél sokkal lényegesebb adat a fogyasztás.
Ebben is hozza a hibrid Toyota-szintet az autó. 5,7–6,4 liter/100 kilométer a gyári kombinált fogyasztási adat, önmegtartóztatás nélkül lehet öt és fél liternél is kevesebb benzin elégetésével, elektromos töltögetés nélkül, városi-elővárosi környezetben autózni egy összkerekes, közel 1,8 tonnás SUV-val.
13,6 millió forint a Kuga indulóára (1.5 Titanium), a full hibrid 16,3 millió, az Active X viszont már 19 millió. Ez kb. negyven százalékkal több az alapárnál, ennyiért viszont egy jól felszerelt, tágas, négykerék-meghajtású, nagyon takarékos kompakt SUV-t kapunk – részben a Toyotának köszönhetően – a Fordtól.
- Jó lett a frissített külső
- Tágas utastér
- Tologatható hátsó ülések
- Magas felszereltség
- Zseniális hajtáslánc, alacsony fogyasztás
- Nem ideális a tekerős menetirány-választó
- Eltűnt a klímavezérlés panelje