Száz évvel ezelőtt Franciaországból indult útjára az art deco, ami az iparművészet és képzőművészet mellett az építészetben is meghatározóvá vált, és Európán kívül főleg az Egyesült Államokban, de még Kínában és Dél-Afrikában is szerephez jutott. Mutatunk tíz bámulatos art deco épületet a kedvenceink közül.

Empire State Building (1931)

Mi mással kezdhetnénk, mint New York jelképével, az Empire State Buildinggel? A 102 emeletes felhőkarcoló még a közelmúltban is a város legmagasabb épületének számított, 2012-ben a One World Trade Center vette át tőle a stafétát. Minden évben négymillió turista keresi fel.

Rockefeller Center (1931)

Ugyanakkor épült, mint az Empire State Building, és az építtetőjéről nevezték el ezt a tizenkilenc toronyházból álló épületegyüttest, közte a 70 emeletes felhőkarcolóval. Itt található a világ egyik legismertebb korcsolyapályája, és itt világítják ki ünnepélyesen a város karácsonyfáját.

Eastern Columbia Building (1930)

A tizenhárom emeletes Eastern Columbia Building akkor épült, amikor Los Angelesben még nem engedélyeztek 46 méternél magasabb épületet, de a gyönyörű óratorony kedvéért kivételt tettek, ezért a türkiz terrakottával borított épület 80 méter magas lett.

Chrysler Building (1930)

Csak tizenegy hónapig számított a világ legmagasabb épületének, amíg az Empire State Building nem készült el. Az új korában sokat kritizált felhőkarcolót az autógyáros Walter Chrysler személyesen tervezte és finanszírozta, de nem a márka központjának, hanem gyermekei befektetésének szánta.

Delano South Beach (1947)

Megépülése idején Miami legmagasabb épülete volt ez a hotel, amelyet Franklin Delano Roosevelt után neveztek el. A kilencvenes években Philippe Starck tervei alapján újították fel a kevés olyan miami hotel egyikét, ahol a medencénél megengedett volt a topless napozás.

American Radiator Building (1924)

New York egyik korai felhőkarcolójának jellegzetessége a fekete és aranyszínű homlokzata, amivel valóban kitűnt a korabeli irodaházak közül: a fekete a szenet, az arany a tüzet jelképezte. A kilencvenes években üresen állt, majd 2001-ben Bryant Park Hotel néven szállodaként nyitott újra.

Cincinnati Union Terminal (1933)

Az ohiói város grandiózus pályaudvarának nemcsak az épülete érdekes, hiszen tele van kortárs műalkotásokkal. A forgalma a második világháború után folyamatosan csökkent, 1972-ben bezárták, egy ideig bevásárlóközpontként működött, a kilencvenes évek óta múzeumi központ.

Palais de la Méditerranée (1929)

Nizza egyik ikonikus épületét eredetileg az amerikai milliárdos Frank Jay Gould építtette, a harmincas évek csillogását testesítette meg kaszinóval, színházzal és étteremmel, a művészek találkozóhelye volt. 1978-ig működött eredeti formájában, ma modernizált luxushotelként várja a vendégeket.

The Jangce Hotel (1933)

Ha valamire nem számítanál Sanghajban, akkor az egy art deco épület. A The Jangce Hotel a harmincas-negyvenes években élte fénykorát, a város egyik legnépszerűbb klubja működött benne, majd egy alapos felújítás után 2007-ben fényűző butikhotelként nyitották meg.

Transzformátorház (1930)

Budapesten a Markó utcában eredetileg transzformátorháznak készült az a téglaépület, amely a rendszerváltásig volt használatban, majd egy alapos, a műemlékvédelmi szabályoknak is megfelelő felújítás után korszerű art deco irodaházként született újjá tetőterasszal és télikerttel.

(Képek: Getty Images, Unsplash, Wikimedia)

Ez is érdekelhet:

Koncepcióautó, gőzős és egy rakás épület bizonyítja: ez az igazi amerikai art deco

Klasszikus tárgyak sorozata bizonyítja, hogy Amerikának semmi sem állt olyan jól, mint az Art Deco.

Afrika első ötcsillagos szállodája romosan várja a sorsát

A hotel a diktátorok kedvenc találkozóhelye volt, és a felújítását sem a legjobb kezekbe adták.

Pokoli torony volt Afrika legmagasabb lakóháza, a Ponte

Menő felhőkarcolónak épült, a világ legmagasabb nyomornegyede lett belőle, ma újra lakható.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

A világ egyik legegészségesebb itala egy magyar készítmény, és azt adja meg, amire szükséged van

Tréner? Panzió? Kozmetika? Így lehet a kutyád még boldogabb, miközben a te életed is könnyebbé válhat

A mai kedvenc ex-pomponlányunk: Hailey

További cikkeink a témában