A hetvenes években modern lakásokkal teli felhőkarcolónak épült, Johannesburg legmenőbb helye lett belőle, majd a világ legmagasabb nyomornegyedévé vált a Ponte, ami mára visszanyerte eredeti rendeltetését.

173 méteres magasságával Afrika legmagasabb lakóépülete a johannesburgi Ponte, ami már a formája miatt is érdekes, a története pedig tele van megdöbbentő részletekkel. 1975-ben, amikor épült, a város legmenőbb helyének számított, ahonnan bámulatos kilátás nyílt Johannesburgra. Az évek során azonban felütötte a fejét a bűnözés, a gengszterek átvették felette a hatalmat, és a világ legmagasabb nyomornegyede lett belőle.

Óriáshenger a város felett

Az épület tervezője Mannie Feldman volt, aki Manfred Hermerrel és Rodney Grosskopffal dolgozott együtt. Nem véletlenül tervezték az afrikai kontinensen elsőként üreges hengerformájúra az épületet. A johannesburgi törvények ugyanis akkoriban előírták, hogy a lakásokban a konyhákra és a fürdőszobákra ablakokat kell tervezni a jobb bevilágítás és szellőzés érdekében. Az építészek ezért üreges belsőt terveztek, amely sok probléma forrása is lett a későbbiekben.

A hetvenes években menő környéknek számított
Kilátás a Ponte toronyház felső szintjéről

A jelentős magassága miatt a Ponte meghatározta a város látképét, és egyben tökéletes hirdetőtáblának számított. Az épület tetején lévő, több emelet magas fényreklám a déli félteke legnagyobb reklámfelülete, korábban a Coca-Cola nevét hirdette, jelenleg egy telekommunikációs cég béreli.

A Ponte érdekessége, hogy a belső udvarát még mindig az a sziklás terep borítja, amire épült,

eredetileg sípályát terveztek ide, de ebből később sem lett semmi. A Ponte neve egyébként hidat jelent, arra utalva, hogy a felhőkarcoló hidat alkot az ég és föld között.

Több emelet magas reklámtábla növeli tovább az épület magasságát

A tervek ezt leszámítva is nagyratörők voltak, az 55 emeletes épület alsó szintjén üzleteknek, éttermeknek, uszodának, parkolónak jutott hely, és Hillbrow negyedében az elhelyezkedése is tökéletes volt, mindössze fél órára a repülőtértől, és csaknem sétatávolságra a belvárostól. A 487 modern, fiatalos lakásba szívesen költöztek a jómódú lakók,

a Ponte ezzel Johannesburg egyik jelképévé vált, de a fénykora nem tartott sokáig.

A bűn tornya

A nyolcvanas években egyre nagyobb problémává vált a bűnözés a toronyházban. A gengszterek teljes emeleteket, majd idővel az egész épületet elfoglalták, és valósággal átvették felette az uralmat. A lifteket is a felügyeletük alá vonták, ezért bármit megtehettek, a kiszolgáltatott lakóktól lakbért szedtek, a Ponte területén pedig szinte bármit meg lehetett kapni a szextől a fegyvereken át a kábítószerekig. Aki csak tudott, elmenekült, de nem mindenkinek volt választása, sokan itt vesztették életüket, kiugrottak vagy kilökték a belső udvarra.

A bűnözők persze nem törődtek a karbantartással, és a gyorsan romló állapotú Ponte különleges felépítése még kísértetiesebbé tette a pokoli toronyházat. A hengeres épület belső felének aljára már alig jut a fényből, ami még ma is egészen hátborzongatóvá teszi, és mivel sok más mellett akkoriban a szemétszállítással sem törődtek,

az emberek egyszerűen kidobálták a szemetet a belső ablakokon, a törmelék öt emelet magasan halmozódott fel.

2001-ben új tulajdonosa lett az épületnek, de nem tudták, hogyan söpörjék ki a toronyházból a bűnözőket. A probléma megoldása a dél-afrikai kormányt is foglalkoztatta, és egy hamvába holt ötlet szerint

óriási börtönt alakítottak volna ki az épületben, amihez egyszerűen csak le kellett volna zárni a bejáratokat.

Mivel azonban a több ezer lakó közt ártatlanok is éltek a Ponte emeletein, ez mégsem jelentett volna megoldást az égető problémára.

A kormány végül profi kilakoltató csapatot bízott meg az épület kisöprésével, a műveletet pedig egy volt rendőr vezette, aki tudta, hogyan bánjon a rosszfiúkkal. 2003-ban az épületet lezárták, a vizet, áramot elzárták, és fokozatosan ürítették ki a szinteket. A belső udvaron felhalmozódott szemét eltakarításával együtt összesen három évbe telt, mire az áldatlan állapotokat felszámolták, és elkezdődhetett a Ponte rehabilitációja.

Hollywoodot is megihlette

A dél-afrikai foci-vb hírére a Hillbrow negyed iránt újra megnőtt az érdeklődés, és a befektetők is fantáziát láttak az ikonikus formájú épületben. Mégis hosszú éveknek kellett eltelnie ahhoz, mire a Ponte emeleteit felújították, és egyszerű, stílusos lakásokat alakítottak ki bennük. Itt most a kevésbé tehetősek is megtalálják a számításukat, de a biztonságra már nagyon ügyelnek, 24 órás őrszolgálat felügyelete mellett csak ujjlenyomattal lehet bejutni az épületbe.

Az épület aljában uszoda, a tetején bár működik, és Airbnb-n is ki lehet venni lakásokat. A Ponte tehát megmenekült a pusztulástól, és ismét Johannesburg jelképévé vált, amit szívesen keresnek fel a turisták, számukra vezetett túrákat is szerveznek. A lélegzetelállító formája, a sziklás belső udvar látványa pedig a filmeseket is megihlette, az évek során több hollywoodi produkció is készült itt, mint A Kaptár: Utolsó fejezet, a District 9 és a Chappie. Norman Ohler német író Arany városa könyvének színhelye is a Ponte, hiszen mint mondja:

„A Ponte összefoglalja a város minden reményét, a modernizmus minden rossz elképzelését, minden hanyatlását, minden őrültségét. Ez egy szimbolikus épület, mint egy fehér bálna, betonba öntött félelem, Bábel tornya, mégis furcsán szép.”

(Képek: Getty Images, Felix Lipov)

Ez is érdekelhet:

Ibiza első klubja felett mára átvette az uralmat a természet

Festői romjaiban is emlékeztet arra, hogyan lett bulisziget Ibizából.

Szellemhotel és ufókabin is van ebben a kaukázusi síparadicsomban

Gyönyörű hegyvidékre épült két különleges szálló.

Festői tájon pusztul Albánia egyik legkegyetlenebb börtöne

Ilyen kilátással szálloda is lehetett volna, de igazából a politikai elítéltek munkatábora volt.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

A mesterséges intelligenciával az otthoni wifid is megtáltosodik

Négy gamer eszköz, amivel igazán teljes lehet a játékélmény

Öt új városba indít járatot a Wizz Air

További cikkeink a témában
Magyar lakásba magyar bútort – és ne is akármilyet, minőségit!
Hirdetés