A koreai Alpoknak nevezték, de egyszerűen eljárt felette az idő, ma szellemvárosként várja sorsát ez a síparadicsom, amit még a közelben megtartott téli olimpiai játékok idejére sem tudtak feltámasztani.

Dél-Koreában nem volt mindig nemzeti sport a síelés, csak a huszadik század első felében az országot megszállás alatt tartó japánok terjesztették el európai mintára, majd a második világháború után a koreaiak maguk is rákaptak a síelésre. Sorra épültek a síközpontok, mint az ország északi részén található Alps Resort, amely egykor népszerű üdülőhely volt, ma azonban üresen áll az omladozó épületeivel és üres sípályáival, legfeljebb az elhagyatott helyek rajongóit hívogatja.

Az egyetlen fennmaradt korabeli képen jól látszik, mekkora élet volt ott egykor

A koreai Alpok

A hetvenes években, amikor Dél-Koreában egyre népszerűbbek lettek a téli sportok, a kormány több nagyszabású beruházást indított el a hegyvidéki turizmus fejlesztésére. Akkoriban született meg az Alps Resort ötlete is, amit egyszerűen csak a koreai Alpokként emlegettek, a maga korában legalább olyan elegáns is volt, mint az alpesi síparadicsomok. A komplexum kiváló adottságokkal rendelkezett, hiszen télen általában nem volt hiány a hóból, a sípályák mellett pedig jégpálya, szállodák, apartmanok, éttermek, üzletek és szórakozóhelyek is várták a vendégeket. Az Alps Resort az egyik legkedveltebb téli üdülőhely lett az országban, ahol egy évben akár százezer vendég is megfordult.

A hanyatlás kezdete

A kilencvenes évek közepére azonban a koreai Alpok lassan hanyatlásnak indult. Több oka is volt az üdülőhely elnéptelenedésének: az emelkedő üzemeltetési költségek, az egyre élesebb konkurencia, és a légkör felmelegedése. Emellett az ázsiai pénzügyi válság is súlyosan érintette az üdülőhelyet, és a tulajdonosai fejlesztés híján képtelenek voltak lépést tartani az újonnan megnyíló, modernebb, ráadásul Szöulhoz közelebbi, jobban elérhető síparadicsomokkal, és lassan elvesztették a turisták érdeklődését. A komplexum 2006-ban végleg bezárt, azóta üresen áll, az épületeket jelenleg filmek, klipek forgatására használják, és az elhagyatott helyek rajongói keresik fel.

Nem támadt fel

Még mindig ott vannak a kölcsönzők sílécei, mintha csak a nyitást várnák, és a közelmúltban volt is egy kis remény az Alps Resort feltámadására. 2018-ban a dél-koreai Pjongcsangban rendezték meg a téli olimpiát, és a mindössze száz kilométerre található síközpont ideális helyszínnek tűnt hozzá. Csak éppen egy alapos felújításra lett volna szükség, és bár akadt is befektető, aki 50 millió dollárt költött volna rá, végül nem sikerült még csak elkezdeni sem a renoválást. Jelenlegi tulajdonosa még bízik benne, hogy az Alps Resort egyszer újra megtelik élettel, bár az idő ellene dolgozik, mert egyre nagyobb megújulásra lenne szüksége a letűnt kort idéző komplexumnak.

(Képek: Getty Images)

Ez is érdekelhet:

Nem lett sikersztori ebből az úszó luxushotelből

A története egyre furcsább fordulatokat vett, végül Észak-Koreában kötött ki a különös építmény.

A karibi stúdió, ahol a nyolcvanas évek legnagyobb slágerei születtek

Elton John, a Dire Straits és a Rolling Stones paradicsomi körülmények közt alkottak itt, majd hurrikán és vulkánkitörés vetett véget az idillnek.

Az elhagyatott skóciai fürdő, ami beindítja a fantáziánkat

Art deco épületével és tengervizes medencéivel ez a varázslatos hely többet érdemelne.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Így lettem villanyborotva-hívő – Braun S9 Pro+-teszt

Téli bőrápolás férfiaknak: miért van rá most jobban szükséged, mint valaha?

Itt az a Xiaomi, ami szembeszáll a csúcstelefonokkal

További cikkeink a témában