A kritikus szint felett jár a globális felmelegedés mértéke.

Az Európai Unió Copernicus klímaváltozás-figyelő szolgálatának jelentéséből lehet tudni, hogy a június is melegebb volt, mint bármely korábbi június a feljegyzések kezdete óta, amin igazából már meg sem kell lepődni, azon viszont annál inkább, hogy

a globális átlaghőmérséklet már 13. hónapja egyfolytában rekordmeleg

– az EU klímakutatói szerint bár ez a 13 hónapja tartó melegrekord „szokatlan”, 2015 és 2016 között hasonló globális melegrekord-széria volt tapasztalható.

A júniusi globális átlag másfél Celsius-fokkal meghaladta az iparosodás előtti szintet – fűzték hozzá a jelentésben, kiemelve, hogy ez már a 13. egymást követő hónap volt, amikor 1,5 Celsius-fokkal vagy annál is többel volt magasabb a havi globális átlaghőmérséklet.

Miért is olyan fontos szám ez az 1,5 Celsius-fok? A 2015-ös párizsi klímakonferencia azt a célt tűzte ki, hogy a globális átlaghőmérséklet emelkedését az iparosodás előtti szinthez képest 1,5 Celsius-foknál állítsák meg – az elmúlt egy év távlatában a globális hőmérséklet 1,64 Celsius-fokkal haladta meg az iparosodás előtti értéket, legalábbis a Copernicus közlése szerint.

A jelentés rámutatott, hogy...

  • A hőmérséklet Európa délkeleti részén és Törökországban különösen kiugró volt, míg Nyugat-Európában, Izlandon és Oroszország északnyugati részén az átlaghoz közelebbi vagy az átlag alatti hőmérsékletet mértek.
  • Közben Izlandon, Európa középső részén és a kontinens délnyugati részének nagy területein az idei június az átlagosnál több csapadékot hozott, Németországban, Olaszországban, Franciaországban és Svájcban súlyos áradások voltak.
  • Európán kívül a június különösen meleg volt Kanadában, az Egyesült Államok nyugati részén, Mexikóban, Brazíliában, Szibéria északi részén, a Közel-Keleten, Észak-Afrikában és az Antarktisz nyugati részén.
Carlo Buontempo, a Copernicus igazgatója elmondta, hogy ezek a fejlemények világosan jelzik a klímaváltozás hatásait, és elkerülhetetlenül számíthatunk az új rekordokra, amennyiben az üvegházhatású gázkibocsátás mértéke nem csökken.

(Forrás: MTI, fotó: Getty Images)

Ez is érdekelhet:

Egyetlen fa tíz légkondit válthat ki

Tudatos fásítással és zöldítéssel jelentős mértékben lehetne csökkenteni a városi gatyarohasztó meleget.

Ez nem színes vonalkód, hanem a klímaváltozás ijesztő ábrája

A klímacsíkos napon nincs ok az ünneplésre.

Még a klímaszkeptikusok retinájába is beleég ennek a kiszáradt lagúnának a látványa

Mexikóban vannak csodás helyek, és lehet, egykor ez is az volt, de most több ezer haltetem borítja.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Magyarország ásványvíz-forrásai túracélpontnak is tökéletesek

Ezekből a fotelekből még nagyobb élmény filmet vagy meccset nézni

Magyar lakásba magyar bútort – és ne is akármilyet, minőségit!

További cikkeink a témában