Komoly problémákat okozhat.
Egy hatalmas, több mint 8000 kilométer szélességben kiterjeszkedő algacsomó közeledik az Egyesült Államok felé. A kutatók szerint a Karib-tengeren keresztül haladva valószínűleg július környékén éri majd el a floridai partokat.
„Ez egy teljesen új oceanográfiai jelenség, és katasztrofális problémát okozhat a karibi régió turizmusában, ugyanis akár 5-6 méteres mélységben is felhalmozódhat a strandokon”
– mondta a Floridai Atlanti Egyetem oceanográfiai intézetének kutatója, dr. Brian Lapointe. A szakember hozzátette, hogy olyan nagy mennyiségről van szó, ami képes szinte teljesen kiszívni az oxigént a vízből, ezzel holt zónákat hozva létre, azaz kicsinálja például a halneveldéket. Ráadásul nemcsak a vízben, de a partokra jutva is kellemetlenséget okozhat (ami az áramlatok és a tenger hullámzása miatt elkerülhetetlen), mivel rothadó tojáshoz hasonló szagú gázokat enged ki magából.
Pedig alapvetően fontos ökológiai szerepet tölt be: élőhelyként, menedékként és táplálékként szolgál a különböző tengeri állatok számára.
Az algahalmok eltávolítása a tengerpartokról dollármilliókba kerülhet, a megtisztításért tett erőfeszítések pedig árthatnak a tengeri élőlényeknek is, ugyanis a strandokon gyakorta találhatóak tengeri teknősfészkek, és félő, hogy a partra vonuló takarító járművek megsemmisítik ezeket.
A Nemzeti Óceán- és Légkörkutatási Hivatalának (NOAA) oceanográfusától, Dr. Gustavo Jorge Gonitól lehet tudni, hogy az elszaporodás hátterében a tengerben lévő foszfor és nitrogén mennyiségének növekedése állhat, ezek ugyanis táplálékul szolgálnak az algák számára. Ezek az elemek a folyókból kerülhetnek az óceánba, ahova pedig a különböző mezőgazdasági és fosszilis tüzelőanyag-termelési, vagyis emberi tevékenységek révén jutnak.
(Forrás: CNN, fotó: Getty Images)
Ez is érdekelhet: