Az Alpok alacsonyabb területeit fele annyi ideig borítja hó, mint pár évtizede, jönnek az invazív fajok, amik simán elviselik a -10, -15 Celsius-fokot.

Télen hó, nyáron havasi gyopár borítja a hegyeket – a svájci Wallis kanton lakói ehhez szoktak évszázadok óta. A globális felmelegedés fokozódásával viszont újabban egy invazív fajjal, a kaktusszal barátkoznak, pontosabban

a kaktuszfélék egyik alcsaládjába (Opuntioidae) tartozó fügekaktusz vagy medvetalpkaktusz jelent meg az alpesi lankákon, ami elnyomja az őshonos növényeket, és veszélyt jelent a biológiai sokféleségre.

Éppen erre hivatkozva kezdett a rhone-völgybeli Fully község irtási akciót 2022 végén a „nem szívesen látott vendég, a száraz és forró éghajlat kedvelője” ellen.

Kaktusz virul Luganónál

A fügekaktusz és néhány hasonló társa elszaporodott a Kanton fővárosa, Sion körüli dombokon is: becslések szerint már az alacsony növénytakaró 23-30 százalékát teszik ki. Ugyancsak megjelentek a szomszédos alpesi régiókban, a svájci Ticinóban és Grisonsban, illetve az olaszországi Aosta-völgy és Valtellina területén is.

Ilyen volna egy normális tél Wallisban

Yann Triponez biológus szerint a fügekaktusz már legalább a 18. század vége óta jelen van, amikor Amerikából importálták, most viszont egyes területeknek már az egyharmadát elfoglalják. Az Alpok melegedő éghajlata hosszabb vegetációs időszakokat tesz lehetővé, ami a csökkenő hótakaróval együtt ideális feltételeket teremt a terjedéséhez.

„Ezek a fajok simán elviselik a -10, -15 Celsius-fokot”

– jelenti ki Peter Oliver Baumgartner nyugalmazott geológus professzor, aki a kanton megbízásából tanulmányozza a növényzetet, és jelentést ír róluk, megjegyezve, hogy „viszont száraz helyen akarnak lenni, és nem szeretik a hótakarót.” Hanem az alacsonyabb területeken egyre ritkább a hó, még az Alpokban is. A Meteo Swiss adatai szerint

1970 óta megfeleződött a havas napok száma 800 méteres magasság alatt.

Míg a Nature Climate Change szaklap tanulmánya szerint a történelmi átlagnál nagyjából egy hónappal rövidebb ideig borítja hó az Alpokat, és ez a helyzet „az elmúlt hat évszázadban példátlan”.

A hőmérséklet ebben a tartományban kétszer olyan gyorsan emelkedik, mint a globális átlag, Svájcban pedig az átlaghőmérséklet már most 2,4 Celsius-fokkal melegebb az 1871-1900 közötti átlagnál.

(Forrás: Guardian, fotók: GettyImages)

Ez is érdekelhet:

Nem lesz síelésre alkalmas hó Magyarországon, ha így folytatjuk

Hatvan év alatt harmadára csökkent a magasabban fekvő területeinken az átlagos hóvastagság.

Egymilliárd emberre hozhatja tragédiák sorát a tengerszint-emelkedés az ENSZ-főtitkár szerint

Hatalmas területekről való tömeges elvándorlással fenyeget a vízszint gyorsuló emelkedése.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Hajítsd messzire a sablonokat, rendezd be úgy a lakásod, amire mindenki emlékezni fog!

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!

Helly Hansen ismét a legjobbakkal állt össze a maximális teljesítményért

További cikkeink a témában
Hajítsd messzire a sablonokat, rendezd be úgy a lakásod, amire mindenki emlékezni fog!
Hirdetés