Hatalmas területekről való tömeges elvándorlással fenyeget a vízszint gyorsuló emelkedése.

A klímaválság miatt a tengerek vízszintje gyorsabban emelkedik, mint az elmúlt háromezer évben összesen, és ez tragédiák sorozatát hozza majd csaknem egymilliárd emberre, Londontól Los Angelesig és Bangkoktól Buenos Airesig. Egyes országok el is tűnhetnek, mert egész területük víz alá kerül – mondta António Guterres ENSZ-főtitkár a Biztonsági Tanácsban, New Yorkban a héten. Nem először fogalmazott keményen.

Guterres sürgette a szén-dioxid-kibocsátás csökkentését, és az olyan problémák megoldását, mint a szegénység – amelyet csak súlyosbít a tengerszint-emelkedés hatása –, valamint nemzetközi jogszabályok kidolgozását, amelyek megvédik a hajléktalanná, sőt hontalanná válókat.

A tengerszint-emelkedés megsokszorozza az emberek kitettségét: drámai következményekkel jár a világ békéjére és biztonságára.

A jelentős tengerszint-emelkedés máris elkerülhetetlen az általános felmelegedés jelenlegi tempója miatt, de ha nem teszünk ellene semmit, akkor a következményei „beláthatatlanok.

Alacsonyan fekvő területeken élő közösségek, sőt egész országok tűnhetnek el örökre. Egész népek bibliai léptékű exodusának lehetünk a szemtanúi a Földön. Látni fogjuk, hogy minden korábbinál keményebb harc folyik majd az ivóvízért, a földért és más forrásokért.

(…) De az emberek jogai nem semmisülhetnek meg pusztán amiatt, hogy az otthonuk megsemmisül. Vagyis ez azt jelenti, hogy nemzetközi menekültügyi törvényre van szükség.”

Az ENSZ-közgyűlés által létrehozott Nemzetközi Jogi Bizottság vizsgálja ennek a törvénynek a megalkothatóságát. 2020-ban az ENSZ Emberi Jogi Bizottsága úgy foglalt állást, hogy törvénytelen, ha egy kormány olyan országba toloncol vissza valakit, amelyben veszélyben van az élete a klímaváltozás miatt.

Rosszabb volt az elmúlt száz év, mint az előtte lévő 11 ezer

A Meteorológiai Világszervezet (WMO) által összegyűjtött új adatok szerint a tengerek vízszintje gyorsan emelkedik, és a világóceán az elmúlt száz évben gyorsabban melegedett, mint bármikor az elmúlt 11 ezer évben. A tengerszint annak hatására emelkedik, hogy a melegedéssel a víz tömege kiterjed, valamint azzal, hogy megolvadnak a jéghegyek és a gleccserek.

54 méterrel vékonyodott a Mount Everest legmagasabban fekvő gleccsere 30 év alatt

Nyolcvanszor gyorsabban vékonyodik, mint amennyi idő alatt jég alakul ki a felszínén.

Petteri Taalas, a WMO főtitkára szerint

„a tengerszint emelkedése rövid és hosszú távon veszélyt jelent a gazdaságra, az életkörülményekre, a településekre, az egészségre, a jólétre, az élelmiszer- és vízbiztonságra, valamint a kulturális értékekre”.

António Guterres szerint „ha a Föld általános felmelegedését a csodával határos módon sikerülne is 1,5 Celsius-fokra korlátozni, a tengerszint emelkedése akkor is érezhető lesz."

Nyolcvanszorosára is növelheti az árvizek kockázatát a klímaváltozás

A klímaváltozás jelentősen fokozta a szélsőséges időjárási események esélyét szerte a világon az elmúlt két évben.

2100-ig mintegy 50 centiméteres szintemelkedés várható, de a WMO szerint a következő kétezer évben akár két-három 2-3 méteres is – a 1,5 fokot feltételezve.

Ha viszont 2 Celsius-fokkal nő a bolygó általános hőmérséklete, akkor a tengerek szintemelkedése 2-6 méteres is lehet.

AZ ENSZ egy októberi jelentése szerint nincs realitása annak, hogy 1,5 Celsius-fokra sikerüljön leszorítani az általános felmelegedést. Ha az országok eleget tesznek a vállalásaiknak, a felmelegedést akkor is csak 2,4 Celsius-fokosra lehet leszorítani az iparosodás előtti korszakhoz képest.

(Forrás: The Guardian, MTI. A nyitókép illusztráció, fotó: Javier Garcia Salcedo/Vizzor Image/Getty Images)

Ez is érdekelhet:

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Katja szereti az állatokat, magára is varratott néhányat

Trükkök, ha beütne a kajakóma a karácsonyi zabálástól

Clarissa kedvéért még 23-án is hajlandók vagyunk sorban állni

További cikkeink a témában