Mondanunk sem kell, hogy ez nem jelent jót.
Egy frissen publikált, az Advances in Atmospheric Sciences folyóiratban megjelent tanulmányban azt állapította meg egy nemzetközi kutatócsoport, hogy az óceánok felmelegedése újabb rekordokat döntött meg, a feljegyzések kezdete óta tavaly volt a legnagyobb arányú:
„az előző évhez viszonyítva 2022-ben a Föld óceánjai a felszíntől 2000 méter mélységig annyi hőt nyeltek el, amivel 700 millió másfél literes vízforralóban lévő vízmennyiséget (azaz nagyjából 1 milliárd liter vizet – a szerk.) fel lehetne forralni”
– igyekezett mindenki számára érthető kontextusba helyezni az uralkodó állapotokat a tanulmány egyik szerzője és a Kínai Tudományos Akadémia Atmoszféra Fizikai Intézetének kutatója, Cseng Li-csing.
Az óceánok felmelegedésének vizsgálata kulcsszerepet játszik az éghajlatváltozás nyomon követésében, mivel a globális hő több mint 90%-át az óceánok nyelik el,
az óceánok hőmérsékletének növekedése újabb bizonyítékkal szolgál a globális felmelegedésre.
Cseng hangsúlyozta, mivel az óceánok késve reagálnak a globális felmelegedésre, még évtizedekig érzékelhető marad az óceánok hőmérsékletének emelkedő tendenciája – ami egyébként 2017 óta szinte évente rekordokat dönt.
A nemzetközi tanulmány megállapította, hogy az óceánokban az eleve magas sótartalmú területeken növekedett a víz sótartalma, míg ott, ahol alacsonyabb volt, tovább csökkent.
Talán mondanunk sem kell, hogy az óceánok felmelegedése együtt jár a tengerszint emelkedésével és a szélsőséges időjárási jelenségekkel. Emellett a globális felmelegedést az is fokozza, hogy az óceánok kevesebb szén-dioxidot képesek megkötni, így több, az emberi tevékenységből keletkezett szén-dioxid marad a légkörben
(Forrás: MTI, fotó: Getty Images)
Ez is érdekelhet: