A pizza világszerte az egyik legkedveltebb étel, számtalan változatban létezik, de mind közül a margherita pizza a leghíresebb és legnépszerűbb.
A néphagyomány szerint a margherita pizza története akkor kezdődött, amikor Olaszország királynéja, Margherita királyné (mi, magyarok Savoyai Margit olasz királynéként ismerhetjük) és férje, I. Umbertó király 1889-ben Nápolyba látogatott, és belváros utcáin sétálva megérezték egy pizzéria finom illatát. A királyi pár meghívta az étterem szakácsát, Raffaele Espositót a Capodimonte-palotába, hogy ott készítse el az akkoriban a szegény nép ételének számító pizzát.
Esposito eleget tett a kérésnek, és háromféle pizzát sütött, amelyek közül az egyiket az olasz zászló színei ihlették: a paradicsom adta a pirosat, a mozzarella a fehéret, és a friss bazsalikom a zöldet.
Az ételek elnyerték a királyi pár tetszését, Esposito ugyanis levelet kapott a királyi ház asztalszolgálatának vezetőjétől, Camillo Gallitól, amelyben ez állt: „Tisztelt Raffaele Esposito úr! Megerősítem, hogy az Ön által Őfelsége a Királyné számára készített háromféle pizzát kiválónak találták”.
Margherita királynénak a piros-fehér-zöld változat volt a kedvence, így Esposito róla nevezte el ezt a pizzát, ezzel pedig megszületett egy klasszikus nápolyi specialitás, a margherita pizza.
Vannak azonban, akik szerint nem ez a margherita pizza igazi története
Bár a sztori kétségtelenül kedves és hazafias, hiszen megvannak benne a népszerűséghez szükséges elemek – a királynő tündérmeséje, aki megkóstolja a köznép ételét, valamint a pizza színeiben megtestesülő olasz hazafias felhangok –, a történészek csak bizonyos részeit erősítettek még. Például azt, hogy...
- 1889-ben Esposito egy pizzéria tulajdonosa volt.
- I. Umbertó király és Margherita királyné valóban Nápolyban tartózkodott, amikor azt a bizonyos levelet elküldték 1889. június 11-én.
- Camillo Gallito valóban a királyi ház asztalszolgálatának vezetője volt.
Az pedig biztosan kiderült, hogy...
- Galli kézírásának mintáit összehasonlították az Espositónak küldött levél aláírásával, és ezek nem egyeztek, azaz nem Galli írta a levelet a királyné nevében.
- A helyi feljegyzések nem említenek kortárs utalást az Esposito pizzeriaincidensre.
Az ételtörténészek is számos kulcsfontosságú hibát találtak a beszámolóban. A legdöntőbb az, hogy az étel legalább három évtizeddel bármilyen királyi látogatás előtt már létezett Nápolyban. Egy 1853-as, a nápolyi szokásokról szóló esszégyűjteményben Emanuele Rocco egy olyan pizzáról ír, amelynek feltétjei bazsalikomból, mozzarellából és paradicsomból álltak.
Esposito pizzériája ma is működik Pizzeria Brandi néven, és bár a margherita pizza történetének hitelessége még mindig kérdéses, 1989-ben, a pizza elnevezésének 100. évfordulójára emléktáblát helyeztek el az épület falán. És ezt a történetet – különféle változatokban – a turistakalauzok, szakácskönyvek és ételtörténetek a mai napig mesélik.
(Forrás: National Geographic, fotó: Getty Images)
Ez is érdekelhet: