Két régész utánajárt a dolognak.
Egy 2016-os régészeti tanulmány arra volt kíváncsi, hogy mi volt a menü Jézus elfogatását és keresztre feszítését megelőző estén, azaz Az utolsó vacsorán, amit Jézus a legközelebbi tanítványaival, a 12 apostollal költött el.
A kutatás két olasz régésze, Generoso Urciuoli és Marta Berogno bibliai versekre, zsidó írásokra, ókori római festményekre és más műalkotásokra, valamint régészeti adatokra támaszkodott, hogy feltárja az 1. századi jeruzsálemi étkezési szokásokat, mert a Biblia csak azt írja le, mi történt azon az a bizonyos estén, de a menüt nem részletezi.
Kutakodásuk során a régészek arra jutottak, hogy Jézus és tanítványai betartották a Tóra által közvetített hagyományokat és az étkezéssel kapcsolatos tilalmakat, és
Jézus utolsó vacsoráján valószínűleg cholen (sólet), bárány, olajbogyó, keserű fűszernövények, tzir és garum (mindegyik halszósz), kovásztalan kenyér, datolya, pisztácia és fűszeres bor szerepelt az „étlapon”.
Az is kiderült, hogy az étkezésre – ami egyébként egy jeruzsálemi ház felső szobájában esett meg – nem egy téglalap alakú asztalnál ülő vacsora keretében került sor, ahogyan azt sok vallási festmény (például Leonardo da Vinci világhíres freskója, Az utolsó vacsora* is) ábrázolja: Jézus és apostolai a római szokásoknak megfelelően földön elhelyezett párnákon és szőnyegeken fekve fogyasztották el a menüt kőből készült edényekből követve az első századi zsidók a tisztasági szabályait.
*Urciuolitól lehet tudni, hogy Leonardo da Vinci Az utolsó vacsorája történelmileg nem pontos ábrázolás, mert „a festmény évszázadok ikonográfiai kódjaiból származik, amelyek nagyon erős szimbolikus jelentést hordoznak, éppen ezért nem segítik a történelmi rekonstrukciót”.
(Forrás: Livesciene, Pbs.com, fotó: Getty Images)
Ez is érdekelhet: