A közlekedési káosz miatt egy nagy parkolóvá vált a kínai gyorsforgalmi út, ahol különálló gazdaság is kialakult.

Alig másfél évtizede Kína szemtanúja volt minden idők leghosszabb ideig tartó forgalmi dugójának. Az ominózus közlekedési káosz 2010. augusztus 14-től egészen augusztus 26-ig, azaz 12 napon át tartott – más források csak 10 napról írnak – , és mintegy 100 kilométer hosszan feltorlódó kocsisort eredményezett a Pekinget és Tibetet összekötő G110-es gyorsforgalmi úton Hebei és Belső-Mongólia környékén.

This is the longest traffic jam ever recorded. The China National Highway 110 was clogged up for 100 kms for 10 days
byu/Organic_Vacation_267 inChina

Ennek oka, hogy Peking energiaszükséglete megnövekedett, és vasúti kapacitás hiányában teherautókkal szállították a szenet Belső-Mongóliából a kínai fővárosba, ami 60%-kal fokozta a forgalmi kapacitást. Mindemellett több karbantartási munkálatot is végeztek ezen a bizonyos gyorsforgalmi úton (erre a megnövekedett forgalom miatt volt szükség – ördögi kör), ami viszont 50%-kal csökkentette az útkapacitást, ráadásul a kialakult helyzetet kisebb műszaki hibák és balesetek is súlyosbították.

A gigadugó miatt rögtönzött (fekete)gazdaság alakult ki, az út mellett élő lakosok mobil üzleteket „nyitottak”, ahol túlárazott cikkeket kínáltak a veszteglő sofőröknek, az élelmiszer, a víz és a cigaretta is aranyáron futott – például egy üveg víz 1 jüan helyett 10 jüanba került, míg az instant tészta ára több mint háromszorosára nőtt. Nem járt jól, aki nem vásárolt, a „renitens” bajbajutottak autójának üvegét téglával törték be, majd kirabolták őket, és/vagy az éj leple alatt lecsapolták a benzinjüket.

Ez a 100 kilométer hosszú forgalmi dugó soknak hangzik, ugyanakkor nem rekorder. Brazília legnagyobb városában, São Paulóban ugyanis 2012 májusában összesen 249 kilométernyi úton állt a forgalom, ami akkor a város teljes úthálózatának mintegy negyedét jelentette. A kialakulásának oka merőben egyszerű: sztrájkoltak a metró és a városi vasútrendszer dolgozói, így aki tehette, autóval indult útjára.

(Forrás: The Independent, Wikipédia, Csmonitor.com, fotó: Getty Images)

Ez is érdekelhet:

Akad meglepő az emberre legveszélyesebb állatok között

Spoiler: nem egy vadállat került az első helyre.

Van egy hatalmas gyémántbánya, ami képes beszippantani a felette elrepülő helikoptereket

Még az űrből is lehet látni a Mirnij gyémántbányát, amely hozzájárult a Szovjetunió újjáépítéséhez.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Mindennap újjászületik, aki rátalál a tökéletes matracra

A legjobb barátaid: a kutyád, és ez a talpbetét

Kényszerfrissítésbe kezd a Microsoft, ha nem telepíted magadtól a Windows 11 legfrissebb verzióját

További cikkeink a témában
Így engedd be a dzsungelt az otthonodba
Hirdetés