A szorongásoldás eszközös terápiájának lehetőségeit vizsgálják a Magyar Molekuláris Medicina Kiválósági Központ (Hungarian Cencter of Excellence for Molecular Medicine – HCEMM) kutatói.

Az idegsejtek elektromos jelek formájában kommunikálnak egymással, létrehozva ezáltal a központi idegrendszer bonyolult hálózatát, amelynek köszönhetően képessé válunk érezni, gondolkodni, emlékezni.

Az emberi populáció 15-20 százalékát – nagyobb részben a nőket – érintik azok a betegségcsoportok, amelyek közvetlenül a központi idegrendszert támadják, legyen szó depresszióról, poszttraumás szindrómáról, epilepsziáról.

A koronavírus-járvány 25 százalékkal növelte az érintettek körét, így fókuszba kerültek azok az eszközös terápiákat célzó kutatások, melyek hatékonyabb megoldásokat nyújthatnak a pszichés megbetegedések kezelésében. Magyarországon a depresszió kezelése és megelőzése népegészségügyi prioritás, hiszen egy 2017-es felmérés szerint a magyar lakosság mintegy 10 százaléka szenvedett e betegség valamilyen formájától.

Berényi Antal, a Szegedi Tudományegyetem docense, a HCEMM egyik nemzetközi kutatócsoportjának vezetője munkatársaival egy új megközelítés kifejlesztésén dolgozik, melyről már a Nature Communicationsben is jelent meg publikáció.

Mivel a központi idegrendszer elektromosságon alapszik, így célzott elektromos jelekkel közvetlenül be lehet avatkozni annak működésébe. A kutatócsoport által felállított új megközelítés szerint nem törölni kell az agyból a traumás emlékképeket, hanem felülírni azokat pozitív élményekkel.

Berényi Antal kifejtette,

az agyban alvás során történik meg a memóriaáttöltés, vagyis az emlékképek ilyenkor kerülnek át a rövid távúból a hosszú távú memóriába.

Ha be lehet avatkozni az áttöltés fázisába azáltal, hogy az agy jutalomközpontját stimulálják elektromos jelekkel, akkor pozitív élményekkel felülírhatók a traumás emlékek. A kísérleti fázisban lévő eljárás nagyon biztató. Az elektromos jelek besugárzásán alapuló eszközös terápia révén azonnali hatás érhető el, és a gyógyszerek mellékhatásai is kizárhatók.

A kutatók vizsgálták, hogy az eszközös terápia során elért eredmények milyen hosszan oldják a páciensben a szorongást,

és megállapították, hogy míg a pszichoterápiás kezelések csak rövid távon képesek hatni, a gyógyszerek pedig komoly függőséget is okozhatnak, addig az elektromos jelek besugárzásán alapuló új eljárás hatékony, és hosszú távú megoldást jelenthet. A klinikai tesztek már novemberben elkezdődnek az Egyesült Államokban.

A kutatók olyan komplex terápiás rendszert szeretnének felállítani, amely lehetővé teszi a jövőben a központi idegrendszert támadó betegségek eszközös terápiás kezelését - orvosi felügyelet mellett – akár a páciens otthonában is. Berényi Antal szerint akár pár éven belül elérhetővő válhatnak olyan speciális sapkák, amelyek – a fejünkre húzva, alvási ciklusaink alatt – a traumás emlékeinket felülírják.

Ezek is érdekelhetnek:

Pontosan kiszámolták, hányat kell lépni naponta, ha tovább szeretnél élni

Spoiler: a mágikus tízezer lépésnél jóval kevesebbet.

A merevedési zavar gyakran csak tünete egy sokkal súlyosabb betegségnek

A fiatal és középkorú, erekciós problémával küzdő férfiaknál tíz éven belül ötvenszer gyakrabban fordul elő kardiológiai betegség.

Meglepődsz, mennyire káros a pszichés egészségünkre a Facebook

Érdekes eredményre jutottak a facebookozás hatásait vizsgálva.

(Forrás: MTI)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!

Helly Hansen ismét a legjobbakkal állt össze a maximális teljesítményért

Vanessa választhat, hogy dalt vagy forgatókönyvet írjunk neki

További cikkeink a témában
Hajítsd messzire a sablonokat, rendezd be úgy a lakásod, amire mindenki emlékezni fog!
Hirdetés