Hatalmas kiadható területe miatt a londoni tanács és az ingatlanfejlesztő is gyors megtérüléssel számolt, ezért sokan kedvelték a Goldfinger Ernő által tervezett irodaházat, mely a penicillin feltalálója után kapta az Alexander Fleming House nevet.

Európa egyik legnagyobb és legelismertebb irodakomplexuma volt a hatvanas években a London délebbi részén felhúzott Alexander Fleming House, melyet a magyar származású Goldfinger Ernő tervezett. Egyesek sikeres projektnek tekintették az irodaházat, mások azonban csak a lélektelen betonból a város fölé magasodó munkahelyet látták benne.

Huszonöt éven át ez volt az egészségügyi minisztérium központja, így tökéletesen passzolt hozzá Alexander Fleming neve. A skót bakteriológus és immunológus még 1928-ban találta fel az első antibiotikumot, a penicillint, de ennek jelentőségét még sokáig nem ismerte fel a világ. Miután kiderült, hogy számos bakteriális betegség leküzdésére terápiás szerként is alkalmazható, Alexander Fleming két társával, Howard Walter Florey patológussal és Ernst Boris Chain vegyésszel megosztva nyerte el az orvostudományi Nobel-díjat 1945-ben.

Goldfinger Ernő eredeti terve szerint az épület három szabadon álló blokkból állt, melyek közül kettő hét emelet magas, egy pedig tizennyolc emeletnyire magasodik. A Newington Causeway-en található Alexander Fleming House-t úgy tervezték meg, ahogyan a mai irodaházakat is, rugalmasan felosztható, egybefüggő terekkel.

Miután a minisztérium 1989-ben kiköltözött az épületből, borítékolható volt a hanyatlás, hiszen egy ekkora komplexumba központi elhelyezkedéssel sem könnyű bérlőket találni. 1997-ben még a bontást is belengették, de a St. George PLC meglátta benne a fantáziát, és megmentette a pusztulástól. Koncepciójuk szerint a korábbitól eltérően nagyjából négyszáz lakásos lakóházzá alakították az épületet, melyet aztán a hívogatóbb Metro Central Heights névre kereszteltek.

Városfejlesztési projektek kedvelt területe a Temzétől délre eső Elephant and Castle metróállomás körüli negyed, ahol az egykori Alexander Fleming House is áll. Egyes források szerint éppen ez a komplexum volt Goldfinger Ernő egyik kedvence. Érdemes megnézni a belső udvarokat és a kiugró ablakokat, az üvegezett sarkokat! De ahogyan maga a brutalista stílusban alkotó építész személye, úgy ezek a tömbök is a mai napig megosztóak.

Ez is érdekelhet:

Életteli brutalizmus a londoni Alexandra Road Estate

Rengeteg pénzbe került, de tökéletesen ötvözte a klasszikus angol építészet sorházait a brutalizmus sűrűn lakott tömbjeivel a londoni Alexandra Road Estate.

Magyar építész tervezte London brutalista ikonját

Ez a Trellick Tower lakóház története.

London brutalista arcát mutatja meg a Barbican

Így szerettem meg Londont egyetlen nap alatt.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Minden héten jobbat akar csinálni – Interjú Sváby Andrással

A futás nem csak a rekortánpályán kezdődik! Íme az NN Ultrabalaton két magyar ultrafutójának edzéstippjei

Ha fotós csúcstelefont keresel, a Xiaomi 15 sorozatnál ne keress tovább!

További cikkeink a témában
Hirdetés