Az alváshiány fájdalmas, ezt eddig is tudtuk, most viszont szinte sokkoló dolgokat állít egy friss tanulmány.

„Kevesebb alvással a teljesítményünket próbáljuk növelni, azzal a logikával, hogy több időnk van, ergo többet tudunk teljesíteni, de az alvásmegvonással épp ez ellen dolgozunk – írtuk egy korábbi cikkünkben. – Nem mellesleg a folyamatos alváshiány komoly betegségek kialakulásában is közrejátszik, elég csak a depresszióra, a szorongásra, a cukorbetegségre, a rák fokozott kockázataira, az immunrendszer működési zavaraira vagy a szívrohamra gondolni. Persze ezt nem úgy kell érteni, hogy ha valaki nem alszik eleget, az depressziós vagy cukorbeteg lesz, de orvosilag bizonyított tény, hogy ezeknek a betegségeknek a kialakulásában a nem megfelelő mennyiségű és minőségű alvás is közrejátszik.”

Ehhez képest egy friss kutatás most elég kellemetlen dolgokat állít. Mindenekelőtt azt, hogy az alváshiányt vissza lehet ugyan hozni, de csak akkor, ha nem halmozunk fel belőle túl sokat, és akkor is csak nagyon nehezen.

A szükségesnél egy órával kevesebb alvás megfelel egy óra „alvásadósságnak”, és „minél nagyobb az alvásadósság, annál nehezebb bepótolni; előfordulhat, hogy nem is lehetséges a teljes felépülés, ha túl nagy alvásadósságot halmoztunk fel”, mondja a pszichiáter és alvásgyógyászati szakértő, Dr. Alex Dimitriu. Talán az új tanulmány legijesztőbb eredménye, hogy

egyetlen óra alváshiány bepótlásához négy egymást követő, hét-kilenc órás minőségi alvással eltöltött éjszaka szükséges.

Például ha éjszakánként hét óra az alvásigényed, de a hétköznapokban csak hat órát alszol, akkor péntekre lesz öt óra alvásadósságod. A kutatás szerint húsz egymás utáni estén lesz szükséged minőségi alvásra a teljes helyrehozatalhoz. Vagyis néhány óra plusz alvás a hétvégén jó eséllyel nem lesz elég.

És nem is jó várni a hétvégéig: az orvosok tanácsa szerint az alváskiesést jobb már másnap egy húsz-harminc perces nap közbeni szundival behozni, vagy aludni egy nagyot a következő este.

Összességében pedig a legjobb kialakítani a neked megfelelő alvási ütemet, és kitartani amellett, mert „az alvás szereti a rendszerességet és a ritmust”, mondja Dimitriu. Feküdj le és kelj fel mindennap ugyanabban az időben, ez jót tesz majd az egészségednek is!

Minden perc számít

Előfordulhat olyan élethelyzet, amikor akaratodon kívül nem jutsz megfelelő mennyiségű minőségi alváshoz: kisgyereked van, éjszakai műszakban dolgozol stb. Akkor is fontos, hogy próbálj meg annyit aludni, amennyit csak lehetséges, mert „ha csak plusz tizenöt perc alvásidőt találsz éjszakánként, már az is nagy különbséget jelent”, mondja James A. Rowley, az Amerikai Alvásorvoslási Alapítvány korábbi elnöke.

(Forrás: Business Insider, fotók: Unsplash)

Ez is érdekelhet:

Így mutatsz feltartott középső ujjat az agyadnak, ha spórolsz az alvással

Mikor keltél fel legutoljára úgy, hogy nem volt szükséged ébresztőre, vagy nem a kávégéphez vezetett az egyik első utad?

Zombinak érezte magát, pedig csak esti műszakban dolgozott

Ha bírod az éjszakai munkát, csodabogár vagy: egy kutatás szerint hosszú távon sem lehet hozzá alkalmazkodni, ha pedig muszáj csinálni, ki kell alakítani túlélési praktikákat.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Hajítsd messzire a sablonokat, rendezd be úgy a lakásod, amire mindenki emlékezni fog!

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!

Helly Hansen ismét a legjobbakkal állt össze a maximális teljesítményért

További cikkeink a témában
Mutatunk egy őszi fesztivált, ami az újbort és a libás ételeket ünnepli
Hirdetés