A világ sem mehetett el szó nélkül amellett, ami Budapesten történt.
Az 1956-os forradalom – vagy más megközelítés szerint ellenforradalom – a 20. századi magyar történelem egyik legmeghatározóbb eseménye volt – csak nagyon röviden összefoglalva:
Október 23-án diákok vonultak fel Budapesten, hogy békésen tüntessenek a sztálinista terror és a szovjet megszállás ellen. A hatalom reakciója viszont brutális volt: véres sortűz a fegyvertelen tömegre. A békésnek induló tüntetés estére már fegyveres felkeléssé alakult, ami közel egy hét utcai harc után el is érte a célját: a kommunista kormány megbukott, a szovjet csapatok visszavonultak. De csak látszólag. November 4-én a szovjet politikai vezetés ugyanis – felmérve, hogy Magyarország segítség nélkül marad – hadüzenet nélküli háborút indított Magyarország ellen. A nagy túlerő a fegyveres felkelők ellenállását felmorzsolta, november 11-én pedig a forradalom elbukott.
A pártállami hatalom megtorlása természetesen nem maradt el: a forradalom résztvevőit bebörtönözték, sokukat kivégezték.
A forradalom híre természetesen nem maradt országhatáron/Szovjetunión belül, az ikonikus Pathé News* például így számolt be a magyarországi eseményekről:
*A British Pathé...
...a filmes újságírás úttörőjének számító Pathé News archívuma, ami az Egyesült Királyság filmhíradóit és dokumentumfilmjeit készítette 1896 és 1976 között, ám nemcsak Angliából tudósított, hanem szerte a nagyvilágból. A gyűjteményt a világ legértékesebb híradó-archívumaként tartják számon, a 85 ezer saját filmből álló gyűjtemény igazi kincsesbánya, történelmi és kulturális jelentősége pedig páratlan – a YouTube-csatornáját ITT tudod elérni, érdemes csekkolnod.
Ez is érdekelhet: