Nem huhogás, hanem szimuláció.

A HungaroMet Zrt. elemzésében az éghajlatváltozás magyarországi hatásainak feltérképezését szolgáló KlimAdat projektben elérhető, a HungaroMet Zrt. által készített négy klímamodell-szimuláció alapján értékelték az idei rekordmeleg júliust, amelynek középhőmérséklete 24,5 Celsius-fok volt, és ezzel a legmelegebb lett az 1901-től elemzett júliusok sorában.

A század közepén kezdődő harmincéves periódusban a szimulációegyüttes által kijelölt lehetséges átlaghőmérsékleti tartomány maximumához esik közel az idei júliusi középhőmérséklet. Ha ez valósul meg, akkor

az idén tapasztaltak már a 2051–2080 időszakban csaknem átlagosnak számítanak, ami azzal jár, hogy előfordulhatnak ennél forróbb júliusok is.

A szimulációegyüttes által kijelölt lehetséges tartomány alsó határához viszonyítva – tehát ha mérsékelt júliusi melegedés következik be 2051–2080-ra –, akkor a 2003 júliusát jellemző, 21,6 Celsius-fokos középhőmérsékletű július lesz majd átlagos.

Ha a század végére a szimulációegyüttes által kijelölt lehetséges átlaghőmérsékleti tartomány közepe (medián) valósul meg, akkor a 2015-öshöz hasonló középhőmérsékletű július számít majd átlagosnak. (2015 júliusa a harmadik legmelegebb volt 1901 óta a 23,2 Celsius-fokos középhőmérsékletével, abban az évben júliusban országos átlagban 18 hőségnap volt, amikor a napi maximumhőmérséklet elérte vagy meghaladta a 30 fokot.)

A 2010-ben vagy az után születettek – az alfa generáció – felnőttkoruk középső szakaszát (45–65 év) jóval magasabb hőmérsékleti viszonyok között éli majd meg.

A század végére a második legmelegebb (2021-es) július 23,7 fokos középhőmérsékleténél kissé magasabb lesz a 2071–2100 közötti harminc évnek a júliusi középhőmérséklete. Ez ugyan nem éri el az ideit, de az adott harminc év egyes éveit tekintve bőven előfordulhatnak majd olyan forró vagy akár még melegebb júliusok is, mint az idei volt. Tehát amit ma szélsőségesen magas hőmérsékletnek élünk meg, az a távoli jövőben inkább átlagosnak számít majd.

A klímamodell-szimulációk szerint a jövőben is előfordulhatnak hűvösebb, akár 20 Celsius-fok alatti középhőmérsékletű júliusok, de a 2024-esnél jóval melegebbek is. A 21. század vége felé haladva a szimulációegyüttes által kijelölt lehetséges átlaghőmérsékleti tartomány középértéke egyre magasabb. A század második felét jellemző két harmincéves periódusban (2051–2080 és 2061–2090) a júliusok negyede a 2024-esnél melegebbnek ígérkezik. A század végén pedig a júliusok felére lehet igaz ez, így az idei július középhőmérsékletéhez hasonló értékek a 2071–2100 időszakra megszokottá válhatnak.

(Forrás: HungaroMet Zrt./MTI. Illusztráció: Getty Images)

Ez is érdekelhet:

Szeged belvárosa már olyan forró, mint Rómáé

Talán már túlságosan is a napfény városa.

Ez nem színes vonalkód, hanem a klímaváltozás ijesztő ábrája

A klímacsíkos napon nincs ok az ünneplésre.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

A legjobb barátaid: a kutyád, és ez a talpbetét

Ha Emma tanárnő lenne, mindenki az első padba ülne

Sok digitális tartalomkészítő létezik, de közülük csak Lisa a nap csaja

További cikkeink a témában
Bárhol kreatívan alkothatsz az Asus új professzionális laptopjával
Hirdetés