A tudomány szerint legalábbis.
Tudjuk, hogy nem tesz jót nekünk, ha sok időt ülve töltünk – valójában az ülőmunka szervezetünk csendes gyilkosa –, egy viszonylag friss kutatás azonban kiderítette, mennyi mozgásra van szükségünk ahhoz, hogy elkerüljük az egész napos ülés negatív egészségügyi hatásait:
Napi 30-40 perc mérsékelt vagy erőteljes intenzitású fizikai tevékenység nagyjából ellensúlyozza a 10 órás (mozdulatlan) ülést.
A 2020-as kutatás szerint – ami kilenc korábbi tanulmány, összesen 44 370 ember fizikai aktivitását mérő fitneszeszközeinek adatait összegezte – ezzel olyan szinten lehetünk, mintha aktív fizikai munkát végeznek, de mellette nem edzenénk.
Ez egyébként nagyjából összhangban van az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2020-as irányelveivel, amelyek szerint hetente 150-300 perc közepes intenzitású, vagy 75-150 perc erőteljes intenzitású fizikai aktivitást javasolnak az ülőmunka ellensúlyozására.
Az ausztrál Sydney-i Egyetem fizikai aktivitással foglalkozó népesség egészségügyi kutatója, Emmanuel Stamatakis szerint
„minden fizikai tevékenység számít, bármennyit is mozgunk, az több, mint a semmi”.
(Forrás: Science Alert, fotó: Unsplash)
Ez is érdekelhet: