Megkezdődött a fűtési szezon. Jó hír, hogy számtalan technológia közül választhatsz, mi pedig megmondjuk, melyik mire jó és milyen feltételek mellett.
Most még együtt örülünk a szeptemberi nyárnak, és inkább elhessegetjük a gondolatot, hogy azért előbb-utóbb lesz majd tél is. Márpedig lesz, előbb hűvös ősz, majd hideg tél, úgyhogy fűteni kell, mert fázni azt nagyon-nagyon nem szeretünk.
Több jó hírünk is van: a télnek szépségei is vannak – erről bővebben majd máskor.
Fűteni meg sokféleképpen lehet, energiatakarékosan, környezetkímélően, komfortosan, esztétikusan. Ezekről pedig most beszéljünk kicsit.
Ahogy a fenti felsorolásból látható, a fűtés komplex kérdés: nem mindegy, milyen házat, melyik helyiséget, mikor és hogyan fűtjük. Az okosan kiválasztott megoldások jelentősen csökkenthetik a rezsit, és nagyban javíthatják a kényelemérzetedet.
Elektromos fűtés
Hajlamosak vagyunk az elektromos fűtést tiszta, de drága technikának tekinteni, pedig például a hőszivattyú átmeneti időszakban, sőt akár a hazai, újabban elég enyhe tél szinte egészében a leghatékonyabb megoldás lehet. Telepítés előtt győződj meg arról, hogy a ház és a lakás elektromos hálózata korszerű, bírja az általad választott készülék terhelését!
Elektromos fűtést jól szigetelt, korszerű nyílászárókkal ellátott házba/lakásba érdemes telepíteni, fogyasztásnál pedig általában legalább 100-110 W/m²-rel számolj, de régebbi, rosszabb állapotú épületnél ez akár 125-150 W/m² is lehet.
Az optimális hőelosztás érdekében helyiségenként kell gondoskodni fűtőtestről, vagy splitklíma esetében beltéri egységről.
Jó és egyszerű ökölszabály, ha egy maximum 20 m²-es helyiséghez legalább 2000 W-os fűtőtest telepítésével számolsz. Az elektromos fűtésnél jellemzően egyszerűen, megfelelő funkciókkal szabályozható és optimalizálható az energiafelhasználás, például időzítő funkcióval, programozhatósággal vagy (beépített) termosztáttal.
Sokféle megoldás létezik az elektromos konvektoroktól az elektromos radiátorokon, az elektromos törölközőszárító radiátorokon és az elektromos padlófűtésen át egészen a fűtő- vagy infrapanelekig.
Érdemes mindegyikről tájékozódnod, mielőtt csak úgy megvennéd, azért, hogy a lehető legértelmesebben használd aztán. Vannak viszont komoly általános előnyei az elektromos fűtésnek: jellemzően nem igényel éves karbantartást (a hőszivattyúk, klímák a kivételek), nincs közvetlen károsanyag-kibocsátása, ezért szénmonoxid-mérgezést sem kaphatsz tőle, szinte mindig tökéletes csendben üzemel (ebben is a hőszivattyú és a klíma a kivétel). Sokszor hiperegyszerű és olcsó a telepítés, például az elektromos paneleket elég akár simán bedugni a konnektorba.
Máskor viszont szakember szükséges a kiépítéshez és az üzembe helyezéshez, de ilyenkor – például padlófűtés vagy infrapanelek esetében – a mennyezetet vagy a padló alatti teret kihasználva, biztonságosan és helytakarékosan fűthetsz.
Igazán gazdaságosan és költséghatékonyan ugyanakkor csak egy jól hőszigetelt, energetikai szempontból pontosan megtervezett, és esetleg napelemekkel is felszerelt háztartásban fűthetsz elektromosan. És vedd figyelembe, hogy komplett rendszered, meleg vízzel együtt csak egy drága elektromos kazánnal lesz, azaz jó eséllyel még egy bojlerre is szükséged lesz, ha elektromos fűtést választasz (ismét csak a hőszivattyú lehet a kivétel).
Hőszivattyú
Térjünk ki erre a technológiára, ha már annyit emlegettük zárójelben! A hőszivattyú működése a hőcsere elvére vezethető vissza – a modern inverteres splitklímához hasonlóan –, tehát elektromos áram segítségével a külső környezetből (levegőből, talajból vagy speciális készülékkel akár vízből) hőt állít elő, és egy belső hőleadó rendszeren keresztül adja le ezt az energiát. Ennek köszönhetően a teljes háztartás fűtés-hűtésére alkalmas lehet, és bizonyos típusok meleg vizet is előállítanak, tárolnak.
A teljes hőszivattyús rendszer kiépítése viszonylag drága, cserébe gazdaságos téli-nyári megoldást kínál fűtésre, hűtésre, és ugye akár melegvíz-ellátásra is.
Belső helyigénye egy gázkazánéhoz hasonló, felújítás során pedig bizonyos esetekben akár meglévő, korszerű padlófűtéshez vagy radiátorhoz is csatlakoztatható, ezáltal az egyébként költséges rendszer kiépítési költsége némileg lefaragható.
Fűtésre optimalizált inverteres splitklímák
A hőszivattyú telepítése társasházban macerás lehet, engedélyeket kell beszerezni, gondoskodni kell a kültéri egység zajvédelméről. Ezért terjed szélsebesen az ugyanilyen fizikai elven működő, fűtésre optimalizált klímaberendezés, ami ráadásul viszonylag olcsón megvásárolható, és a beszerelése is relatíve egyszerű.
Üzemeltetni aztán már olcsó, ráadásul fűtési időszakban igényelhető olcsóbb, ún. geotarifás áram. Kompakt eszközökről lévén szó nincs szükség elektromos alhálózatra.
Nagyon fontos azonban a készülék élettartama és a fogyasztás szempontjából is, hogy a választott klímaberendezés fűtésre optimalizált legyen, és az is, hogy jól átgondoltan helyezd el a beltéri egységeket!
A fejlett készülékek smart kivitelben is elérhetők; akár távolról is vezérelhetőek a wifikapcsolatuk segítségével, programozhatóak, automatizálhatóak. Sőt, a csúcskészülékek a páratartalmat is szabályozzák, és levegőszűrő is van bennük, így nemcsak fűtenek, de tiszta, egészséges levegőről is gondoskodnak.
Fűtés gázzal
Sokáig a gázzal üzemelő fűtési berendezések uralták a piacot, ám a mostani gázárnövekedés kétségeket vet fel, és kevésbé tiszta, mint árammal fűteni.
Ma már kizárólag zárt égésterű, kondenzációs gázkazánok építhetők be az új épületekbe.
A korszerű kondenzációs gázkazánok már nem engedik ki a kéményen keresztül az égéstermékként keletkező vízgőzt, hanem annak energiatartalma is hasznosul. Előnye, hogy nemcsak a fűtésre, de a melegvíz-ellátásra is megoldást nyújt. Általában jó szigeteléssel rendelkező házak, lakások esetén 120-130 W/m², rosszabb feltételek esetén azonban akár 140-150 W/m² teljesítménnyel is érdemes számolnunk, és a melegvíz-használat miatt inkább még ennél is tíz százalékkal magasabb teljesítményű készüléket választani.
Szilárd tüzelésű megoldások
Bármilyen furcsa, és régiesnek tűnik a kondenzációs kazánhoz és a hőszivattyúhoz képest, ma is lehet még fával fűteni – igaz, a modern kandallók és kályhák ma már jellemzően zárt égéstérrel rendelkeznek, vagyis az égéshez használt levegőt a külső térből nyerik, ezáltal a használatuk biztonságosabb. Ezzel együtt ne feledkezz meg szén-monoxid- és füstérzékelő beüzemeléséről sem! A szilárd tüzelésű berendezéseknek korszerű füstgáz-levegő-kéményre van szükségük, amely kiépítése költséges lehet. Átlagosan 40-50 W/m²-es teljesítménnyel számolhatsz, amikor kandallót, kályhát vagy kazánt választasz.
A levegőben lévő szállópor legnagyobb részéért (80%) is a szilárd tüzelésű fűtési forma felel. A számtalan lehetőség: szén, brikett, fa vagy pellet közül még a fatüzelés a legkörnyezetkímélőbb.
Ha fával fűtesz, a tüzelőanyagról érdemes akár két évre előre gondoskodnod, és fedett, jól szellőző helyen tárolnod, hogy a fa nedvességtartalma ideális legyen.
Mindig alkalmazz a kazán, kályha vagy kandalló számára meghatározott tüzelőanyagot, ezzel is növelve az adott berendezés élettartamát! Soha ne égess viszont egészségkárosító anyagokat: hulladékot, műanyagot, textilt, gumiabroncsot; fényes, színes papírhulladékot, kezelt faanyagot a saját és mindannyiunk érdekében!
Ez a fűtési mód rendszeres karbantartást, a kémény és égéstér takarítását, előkészítést és tervezést igényel. A tüzelőanyagról ugye okosabb jó előre gondoskodni, elkerülni a váratlan drágulást, rosszabb esetben a hiányt. Mindent egybevetve nagy beruházási, erő- és időigényes fűtési forma, és ha nem a megfelelő tüzelőanyagot választasz, akkor az elszálló energiaárak mellett is költségesebb lehet bármilyen más megoldásnál.
Ha azonban valaki szereti a pattogó tűz kellemes hangját és melegét, akkor minden fáradságot megérhet számára.
Fűtésre tehát számtalan opciód van, csak gondold át előre, mekkora lakásba, milyen szigeteléshez, mennyire korszerű nyílászárókhoz, milyen technikai feltételek mellett és milyen használatra szeretnél megoldást! Ha ez megvan, a finomhangolás már gyerekjáték lesz, és kényelmesebb, tisztább és olcsóbban fenntartható otthonod lesz.
Ismert meg a Bauhausban a fűtőberendezések széles választékát!
(Fotók: Getty Images, Bauhaus)
A cikk elkészítésében együttműködő partnerünk volt a Bauhaus.
Ez is érdekelhet: