Egyáltalán nem bonyolult saját kerti tavat készíteni, de néhány kulcsfontosságú ismerttel tisztában kell lenni hozzá. Mondjuk, mire figyelj, mutatjuk, mit használj.
A világ harmadik legjobb dolga, ha van egy rendezett, árnyas-lombos kerted, ahová kiülhetsz a legjobb társasággal vagy akár egyedül élvezni a szabad levegőt, a zöldet, a nyugalmat. A második legjobb dolog, ha a kertben van egy medence is, ahol hűsölni is lehet.
A legjobb pedig egy rendezett, árnyas-lombos kert, benne egy kis kerti tavacskával.
Mert egy kis tó partján még jobban elmerülhetsz a tájban, intenzívebb a nyugalom, hűvösebbek a nyári napok, és erősebb a természet élménye. Vadregényesebb minden.
Erre persze azt mondod: „De hogyan tisztítsam, hogyan tartsam fenn, egyáltalán hogyan kezdjek neki?” Mondjuk is a válaszokat.
A helyszín kijelölésétől a díszítésig
Mindenekelőtt találd meg az ideális helyet: ne legyen közvetlenül fa alatt a tó, hogy a lehető legkevesebb szerves hulladék potyogjon a vízbe, viszont legyen árnyékos a helyszín, napi négy-öt óránál több közvetlen napsütés ne érje a tavat, ezzel is csökkentsük az algaképződést.
Most határozd meg a tó méretét. Készítsd el a körvonalat, ami elvileg akármilyen és akármekkora lehet (nyilván a birtokodon belül), de azért mégsem ilyen egyszerű. A cél, hogy a víztömeg megfelelő élőhelyet biztosítson a tóban élő növények és állatok számára.
A megfelelő vízminőséghez legalább 3,5 méter hosszú, és majdnem ilyen széles tóra van szükség. Ha halak is lesznek, a megfelelő vízmélységről is gondoskodni kell.
A halak téli vermeléséhez legalább egyméteres mélység szükséges. És mielőtt megszaladna az ásód, mondjuk a kerti tó építésére vonatkozó jogszabályt: 50 köbméternél nem nagyobb térfogatú vagy másfél méternél nem mélyebb tavat készíthetsz építési engedély nélkül.
Ezek megadják a tó nagyságát, térfogatát, te pedig ásót ragadsz, és elkezded kialakítani a medret, a mélyebb területekkel elkezdve.
Az ültetőzóna vízmélysége legyen legalább 35 centi mély, különben nyáron a víz túlzottan felmelegedhet, ami az ültetett növények kipusztulását okozhatja.
Halak tartásához ugye mélyebb tó kell, szóval jól gondold át, mit szeretnél, mert később már szinte lehetetlen tovább mélyíteni.
Ha megvan a meder, alaposan tisztítsd meg a területet minden gyökérzettől, kőtől és éles tárgytól, ami felsértheti a fóliát. Köves talaj esetében szórj ki egy réteg homokot, arra helyezd a geotextíliát (ha egyenletes, szép a talaj, akkor a homokszórás megúszható).
A geotextília rétegek elhelyezésekor legalább 15-20 centiméteres ráhagyás szükséges, ezt tehát tartsd szem előtt az általában két méter széles tekercseket megvásárlásakor. A geotextília rétegekre jöhet a tófólia, lehetőleg gyűrődésmentesen elhelyezve.
A fóliák megfelelő rögzítése után jöhet a tó feltöltése, de nem ész nélkül: ha kútvizet használsz, előtte be kell vizsgálni, egyébként jó a sima hálózati víz.
Mivel feltöltéskor a rétegek mozognak a víz súlya alatt, lassú, fokozatos feltöltés ajánlott, például három fázisban, három nap alatt.
És jöhet a tóperem kialakítása! A Bauhaus szakáruházak és webshop kínálatában nemcsak a tóhoz szükséges eszközöket találod meg, de minden díszítőelemet is: dekorgólya, fadézsából és kútból álló rusztikus csobogószett, vízköpő béka, hal vagy kisfiú.
Ha kerti szökőkutat vásárolsz, találsz erre specializált szivattyút, a tisztításhoz pedig olyan eszközöket, amelyekkel fenntartható a megfelelő vízminőség, például algaölőt vagy szennyvízkezelő koncentrátumot. Ha rendszeresen használok ezeket, nem kell tartanod az algásodás következményitől. Még iszapszívásra optimalizált tóporszívót is találsz, amit a kerti tó karbantartása mellett akár a háztartásban is használhatsz, lévén három különböző szívófejjel rendelkezik.
Ha tehát a fentieket betartod, a kerti tóban rengeteg örömödet lelheted. Sőt, ami azt illeti, ha némi törődést és gondoskodást is teszel bele, csak sokkal jobban magadénak érezheted a saját privát idillt.
Előfordulhat, hogy más eszközökre is szükséged lesz a kert felvirágoztatásához, de ezzel sem lesz gondod, mert a Bauhaus kínálatában biztosan találsz a céljaidnak megfelelőt mindenből.
(Fotók: Bauhaus, Unsplash)
A cikk elkészítésében együttműködő partnerünk volt a Bauhaus.
Ez is érdekelhet: