Villámsebességgel fejlődik a bécsi távhűtés, a Wien Energie üzembe helyezte a legnagyobb és legerősebb távhűtő központját a főpályaudvaron.
Ismerjük a távfűtés működését: a távhőt – ami gyakran egy melléktermék, amely az erőművekben történő villamosenergia-termelés során vagy a hulladékégető üzemekben hulladékhőként keletkezik – összegyűjtik és felhasználják a víz felmelegítésére, amely szigetelt csővezetékeken keresztül jut el az erőműből a lakóházakba és az épületekbe. A lakóházakban aztán egy hőátadó állomás a távhőt átadja a ház hálózatának, és szabályozza, hogy mennyi vizet melegítsenek.
A távhűtés alapelve hasonló: itt is van egy hőtermelőközpont, amely a hőt távhővezetéken szállítja a végfelhasználóhoz, ahol ezt hűtési célokra hasznosítják, vagy központilag állítanak elé 5-6 Celsius-fokos vizet kifejezetten hűtési célból, és azt juttatják el a felhasználókhoz.
Bécsben folyamatosan zajlanak környezetvédelmi fejlesztések, és egyre inkább az éghajlatbarát távhűtésre összpontosítanak. A Bécsi Főpályaudvaron már 2013-ban üzembe helyezték a távhűtő központot, amely öt, zöld árammal működö kompressziós hűtőberendezéssel működik. A Wien Energie 26 megawattos hűtési kapacitásával így Ausztria legforgalmasabb vasútállomásának és a környéken található számos irodájának, szállodáinak és lakásainak falait hűti. A Wien Energie a főpályaudvar távhűtőközpontján kívül hat másik ilyen egységet üzemeltet, és egy ellátási gyűrűt is épített a városközpont körül, amely jelenleg két távhűtési központot és a hozzájuk tartozó csőhálózatokat köti össze.
A Wien Energie harminc kilométernyi távhűtő csővezetékkel mintegy kétszáz épületet hűt klímabarát módon, és ez a szám folyamatosan növekszik. A pályaudvaron található távhűtő központ teljesítménye közel hétezer légkondíciónáló berendezés hűtési teljesítményének felel meg, aminek bővítésével döntő lépést tettek a bécsiek egy zöldebb és hatékonyabb városi infrastruktúra felé.
(Forrás: Bécs Város Külképviselete. Nyitókép: Getty Images)
Ez is érdekelhet: