Bejártuk a szuperkompakt stadiont, amit Budapest kap az atlétikai világbajnokságra.
Megnéztük a nyári, budapesti világbajnokságra épült Nemzeti Atlétikai Központot, pontosabban a vb versenypályáját. Versenyt rendezni még nem lehetne a helyszínen – a BudaParttal szemközt, a Rákóczi híd mellett –, de már jól látszik, milyen lesz a végeredmény.
A szervezők Magyarország történetének legnagyobb sporteseményeként említik a vébét, egyben az idei legfontosabb globális sporteseményként, lévén sem olimpiát, sem focivébét/Eb-t nem rendeznek 2023-ban. Nézzük hát, mit tud a nagy eseményre felhúzott 30 ezres stadion!
Mindenekelőtt nemcsak a vb-re készült: utána visszabontják, és az ideiglenes nézőtér helyén a nagyközönség számára nyitott futókör lesz, pazar kilátással.
Készül egy 10,5 hektáros sportpark is a stadion mellett, ahol a street workout eszközökön kívül hagyományos, nézelődős, padon andalgós park is lesz. Az egészséges életmódot, a kikapcsolódást remekül szolgálja majd a létesítmény és környezete, míg a központban edzhetnek tovább a profik.
De térjünk vissza a vébére, mert augusztus 19-től 27-ig a sportok királynője lesz a főszereplő, és nemcsak idehaza: a szervezők közel 400 ezer helyszíni nézőre és mintegy egymilliárd tévénézőre számítanak.
Azok a szerencsések, akik élőben szurkolhatnak, az ovális lelátó bármely pontjáról kiválóan láthatják a versenyeket. Néha kimenni is megéri majd, mert lesz egy
Medalpláza, vagyis egy mutatós külső helyszín, ahol átadják majd az érmeket, így nem kell a versenyeket megszakítani a folyamatos ceremóniákkal, ellenben a világ nézői szó szerint változatosabb képet kapnak majd a helyszínről.
Mivel az érmeket az esti programok előtt adják át, az érkező nézők testközelből is láthatják majd a világ legjobbjait.
De menjünk csak vissza a stadionba, ahol Magyarországon először készült a rekortánt felváltó Mondo borítású futópálya, amilyenen például a tokiói olimpián is sportoltak a felek. A szőnyegszerű, kicsit gumiszagú Mondo borítás rendkívül gyors, ezenkívül a kilencsávos pálya is megfelel a friss szabványoknak.
A lelátókarély aszimmetrikus, így a célegyenesnél ülő nézők közelebbről láthatják a futókat, míg a hátsó egyenesnél ülők jobban követhetik az ugrószámokat, lévén minden ugrógödröt oda csoportosítottak. A Mondo borítás mindjárt két helyen is debütál, ilyen készült ugyanis a lelátó alatti, az atléták edzését szolgáló futófolyosóban (ami egy hatsávos pálya) is, ahol elhangzott egy instant klasszikus mondat:
„Ilyen színvonalú egyenes nincs ma a magyar atlétikában.”
Illetve most már van. Odabent is vannak újdonságok, például a VIP-részről nem látni a pályára, mert az az elv, hogy a versenyeket a lelátóról kell követni, aki beszélgetni meg büfézni akar, maradjon csak kint. Az olvasóknak kevésbé releváns, a sajtósok viszont örülhetnek, mert az 500 fős sajtópáholy, a 110 fős sajtótájékoztató-terem, a 400 fős sajtóközpont és az ún. vegyes zóna (ahol beszélni lehet a sportolókkal verseny után) mind egy kupacban lesz, ami néhány korábbi világverseny után mindenképp pozitívum.
Mindezek mellett odakint elkészült egy 168 méter hosszú, egypilonos gyalogoshíd – más néven Robinson-híd –, ami biztosítja az összeköttetést a Csepel területén elhelyezkedő edzőpályával. Apropó híd: a versenyre hajóval is lehet majd érkezni, ami szintén hozzátesz a szurkolói élményhez a vb idején.
A menetrend
Az augusztus 19-től 27-ig tartó világbajnokságra 203 országból már 2500 atléta nevezett.
A Nemzeti Atlétikai Központot június közepén családi nap keretében adják át.
Az első versenyt, a magyar bajnokságot július 7–9-én rendezik.
(Fotók: Bodor Tamás / Player.hu)
Ez is érdekelhet: