A földből növő szék olyan, mint egy organikus 3D nyomtatás, amihez a levegő, a napfény és a talaj a nyersanyag. Igaz, hét-kilenc év, mire megnő egy szék, cserébe nincs szükség összeszerelésre, ragasztóra, ellátási láncra és bonyolult eljárásokra.

A bennünket körülvevő tárgyi világ sokkal több egyszerű díszletnél: közvetlenül hatással van arra, hogyan élünk. Mi lenne hát, ha a dizájn szándékosan kínálna fel alternatívát, mondjuk egy igazságosabb, méltányosabb világ kialakítására?

Nem meglepő módon vannak is tervezők, akik merész kísérleteket folytatnak e téren, sőt komoly hagyományai is vannak a műfajnak, mint a 19. századi, nyíltan antikapitalista brit Arts and Crafts mozgalom, vagy az olasz modernista bútortervező, Enzo Mari, akinek az 1974-es Autoprogettazione című kézikönyve készáruból házilag is könnyen elkészíthető bútormodelleket kínált, fityiszt mutatva így a hagyományos kereskedelemnek.

Ezeknek a korai kísérleteknek a mai továbbéléséről írt az MIT lapja, az összeállítás talán legérdekesebb példája a Full Grown UK. Alice és Gavin Munro cége radikálisan újragondolja a tárgyaink előállítását, olyannyira, hogy közel 50 évvel Enzo Mari kezdeményezése után

éppen azt bizonygatja, hogy növeszteni is lehet bútorokat. Például így:
Székültetvény Angliában

A Full Grown UK agro-dizájn módszereket ültet át a gyakorlatba (kutat, tesztel, majd prototípusokat készít), hogy a fákat közvetlenül bútorrá formálja.

„Akár egy organikus 3D nyomtatás, aminek a levegő, a talaj és a napfény a nyersanyaga.”

Igaz, így hét-kilenc évig is eltart, mire megnő egy szék, ellenben a végtermékhez nincs szükség összeszerelésre, ragasztóra, hardverre vagy gépi eljárásokra. Nincs globális ellátási lánc, járulékos energiafogyasztás és környezetszennyezés sem; minden anyag eleve helyben nő.

Edwardes székek egy pekingi expón:

 

Székek a Louis Vuitton számára

Újszerű megközelítés, amihez részben nagyon is régi mezőgazdasági ismeretekre is szükség van. Az egyik ilyen, hogy a különböző fafajok növekedése metszéssel befolyásolható, hogy később székek, kisasztalok, lámpaernyők és egyéb lakberendezési tárgyak legyenek belőlük. A Full Grown UK tervezői felfedezték, hogy bizonyos fafajok a Fibonacci-sorozatnak megfelelő mintázatban növesztik új ágaikat.

A hasonló ismeretek segítségével Munróék úgy tervezik a bútorokat, hogy a természetes minták beépüljenek a kész darabok szerkezeti elemeibe.

A módszerrel tehát jelentősen kisebb környezeti hatással állíthatóak elő bútorok, és bár munkaerő és földterület kell hozzá, jelenleg tesztelik a kollektív tulajdon és termelés új modelljeit, köztük egy, a bútorok jövőbeli betakarítását támogató crowdfunding platformot.

(Forrás: MIT Press, fotó: Full Grown UK)

Ez is érdekelhet:

Több mint négyezer raklapból épített Colosseumot a Hello Wood

A Szigeten vitte tökélyre a fenntartható fesztiválépítészetet a Hello Wood.

Radikálisan újragondolják a reptéri élményt Szingapúrban

Mintha egy új kerület épülne a városban, olyan lesz a szingapúri reptér új terminálja: szervesen kapcsolódik a városhoz, akár alterminálokra bontható, és felkészül az alternatív üzemanyaggal működő repülőkre is.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen kutyatápot vegyél, ami a kutyádnak és a pénztárcádnak is jó?

A világ egyik legegészségesebb itala egy magyar készítmény, és azt adja meg, amire szükséged van

Ideje boldog születésnapot kívánnunk Lolának

További cikkeink a témában