Az afrikai erdő- és bozóttüzek füstje lehet az egyik kulcsfontosságú tápanyag, a foszfor legfontosabb forrása, amely az amazonasi esőerdőket és az Atlanti-óceán trópusi vizeit, valamint a Déli-óceánt trágyázza – ez derült ki a Miami Egyetem legutóbbi tanulmányából.

A szelek szállítják a légköri részecskékben, aeroszolokban található tápanyagforrásokat, amelyek lerakódnak az óceánokban és a szárazföldön, ahol serkentik a tengeri fitoplanktonok és a földi növényzet termékenységét, ami elvezet a légköri szén-dioxid megkötéséhez.

„Eddig azt feltételezték, hogy az Amazonas-medence és az Atlanti-óceán trópusi övezete számára a fő trágyaforrás a szaharai por, amely foszfort szállít ezeknek az ökoszisztémáknak. Azt találtuk, hogy az afrikai biomassza égetésének füstje jóval fontosabb foszforforrás, mint a por ezen ökoszisztémák számára

– idézte Cassandra Gastont, a tanulmány egyik vezető szerzőjét az egyetem közleménye. Az amerikai kutatók tanulmányukhoz az Amazonas-medence északi szélén elterülő Francia Guyana hegytetőin elhelyezett filterekben összegyűjtött aeroszolokat, a szelek által hozott por koncentrációját és foszfortartalmukat elemezték.

Majd nyomon követték a füst légköri mozgását műholdas távérzékelő eszközökkel, hogy megértsék az afrikai füst hosszú útját. Ez alapján, egy útvonalmodell segítségével képesek voltak megbecsülni az Amazonas-medencében és a globális óceánokban lerakódó foszfor mennyiségét, amely az afrikai biomassza égetéséből ered - olvasható az EurekAlert tudományos hírportálon. Elemzésükben arra a következtetésre jutottak, hogy

a széleskörű biomassza-égetés Afrikában, amely leginkább erdőirtás és bozóttűz, valamint ipari égetés eredménye, potenciálisan jóval fontosabb foszforforrás az amazonasi esőerdők és az Atlanti-óceán trópusi övezete számára, mint a szaharai sivatag pora.

„Meglepődtünk, amikor felfedeztük, hogy a Dél-Afrikából eredő füst foszforát egészen a Amazonasig elfújják a szelek, sőt a Déli-óceán térségéig, ahol hatással lehet a termékenységre és a szén-dioxid elnyelésére mindkét ökoszisztémában” – mondta Anne Barkley, a tanulmány társszerzője.

És ha már erdőtüzek:

Az orosz légierőt is be kellett vetni Szibériában, annyira elszabadult a pokol

Már mintegy 3 millió hektárnyi erdő égett le Szibériában az elmúlt hetekben, így a katonaságot is bevetették a tűzoltásra.

(forrás: BBC, Science Daily, MTI)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

A világ egyik legegészségesebb itala egy magyar készítmény, és azt adja meg, amire szükséged van

Tréner? Panzió? Kozmetika? Így lehet a kutyád még boldogabb, miközben a te életed is könnyebbé válhat

Vadvirágmezőkkel kell kiszolgálni a beporzókat, hogy segítsenek biztosítani az élelmünket

További cikkeink a témában
Egy illat azoknak, akik nem ismerik a félelmet – NOVELLISTA Unique Wood
Hirdetés