A csehek a sör mellett a helyi borokat is egyre jobban kedvelik, amit meg is értünk, elvégre olyan borászatok épülnek, mint ez a tájba simuló csoda Brno mellett.

Ugyan a Brno közelében lévő Gurdau Pincészetet csak 2012-ben alapították, a neve komolyabb ambíciókról árulkodik: Kurdějov falu régi nevét vette fel, amivel a környék gazdag tradícióira utal.

Magát az épületet egy egyszerre praktikus és szimbolikus megoldással a falutól kissé távolabb, a szőlőültetvények közepén helyezték el.

Az épület úgy hullámzik, mintha a környékbeli dombokból nőtt volna ki, ráadásul az ív tetején jelentős zöldfelületet alakítottak ki.

Mi több, az épület közelében százötven cserjét és érett fát telepítettek, amelyek jó része átnő a perforált tetőn. Bár az intenzív növényzet teljes hatása csak évek múlva mutatkozik meg, a látvány már most is lenyűgöző.

A kétszintes épület vasbetonból készült, a föld alatti részen termelik és tárolják a bort, míg a földszinten kóstolni, beszélgetni, vásárolni lehet, továbbá ott található két, szállásként is működő apartman.

A nagyvonalú teraszok és a hatalmas üvegfelületek közvetlen kapcsolatot teremtenek a tájjal, átélhetővé teszik az évszakok sokféleségét.

Olyan anyagokat használtak, mint a látszóbeton, üveg, fém, tölgy- és akácfa, vagyis a kortárs dizájn időtlen elemekkel keveredik, és mindegyik az épület organikus formáját hangsúlyozza. Komoly figyelmet fordítanak a részletekre és a kifinomult megoldásokra.

A tájba simuló épület barátságos hátteret teremt, és a bor származási helyével való természetes összeolvadás érzetét nyújtja. Az épület zöld tetejéről Kurdějov falu sziluettjén túl az Ausztria felé elnyúló síkság látványa tárul a látogatók elé.

Mivel a borászatba változatos tereket terveztek, tökéletesen alkalmas nagyobb társasági események és párok számára, sőt akár Hamvas Bélá-s magányos elmélkedésre is.

Csehországban az elmúlt években egyre divatosabbak a borászatok – erről mi is beszámoltunk már –, a Gurdau pincészet látványos, organikus épülete újabb lendületet adhat ennek a folyamatnak, a borkultúra, a borturizmus fejlődésének.

Miután az épület az ültetvény közepén helyezkedik el, a dolgozók és a nyersanyagok napközbeni mozgása minimális, így ezzel is a tájat szolgálja, a frissen ültetett növényzet pedig a jövőben hozzájárul az optimális mikroklíma fenntartásához.

A jókora üvegfelület a hidegebb hónapokban passzív fűtést nyújt, míg a nyári hőség ellen a tölgyfa pergola és az ívelt tető túlnyúlása ad védelmet. A fűtésről levegő-víz hőszivattyú gondoskodik, az esővizet pedig összegyűjtik egy tárolótartályban, és az ültetvény öntözésére használják.

Gurdau Winery
Építész tervező: Studio Aleš Fiala
(Tomáš Bílek, Bronislav Bureš [építőmérnökök])
Helyszín: Kurdějov (Csehország)
Átadás éve: 2022
Beépített terület: 1260 m²
Bruttó alapterület: 1141 m²
Hasznos alapterület: 997 m²
Fotók: BoysPlayNice

Ez is érdekelhet:

Holdbéli tájat idéz a vulkáni talajon kialakított borászat

Elsőre azt hinnéd, valami újabb MI-fantázia – aztán kiderül, hogy ez tényleg így néz ki.

Fibonacci ihlette ezt a hangulatos szabadtéri borozót

Prága egykor a bor városa volt, ezeket az időket hozza vissza a városnak hátat fordító szabadtéri borozó, ahol az ültetvény saját fajtáit kínálják.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!

Négy gamer eszköz, amivel igazán teljes lehet a játékélmény

Hajítsd messzire a sablonokat, rendezd be úgy a lakásod, amire mindenki emlékezni fog!

További cikkeink a témában
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Hirdetés