A világ egyik legzordabb terepén olyan campus épül, ahol 150 naposra nyúlik a szabadtéri szezon, és ahol a növényzet a tervezéstől része az épületnek.

A messzi észak futószalagon szállítja a jobbnál jobb épületeket, ezúttal a Feröer-szigetek fővárosában, Torshavnban épül iskola, ami több mint egy iskola. Az országos egyetem leendő épülete a közösségi színtér is, zöld homlokzattal, és olyan megoldásokkal, aminek segítségével évi 150 naposra nyúlik a szabadtéri szezon.

A 8000 m²-es campus a sziget történelmi településeiből, és az időjáráshoz való alkalmazkodás ősi módszereiből merít ihletet: a feröeri „tájolvasás” módszerét követve természetes menedéket nyújtó épületek csoportját tervezték.

Mármint „tervezték” alatt a koppenhágai Henning Larsen irodát, a mai északi építészet egyik jeles képviselőjét értjük. Az új campus központja egy belső tér, a napi találkozásokat egy központi „utca” és egy óriási lépcső segíti elő, továbbá a könyvtár, informális tanulóhelyek, meg persze a kantin és a kávézó. Persze azért tantermek, kutató és adminisztrációs helyiségek, valamint egy nagy, rugalmasan alakítható előadó is épül.

 

Nem egy a világ legrégebbi, még működő faépületei közül a Feröer-szigeteken található: némelyik még a 11. században épült. A mai fa viszont már keresztrétegelt panel, azaz CLT, az ötödik homlokzat pedig a fűvel borított tető, ami így zökkenőmentesen illeszkedik Torshavn jellegzetes tájképébe.

A zöld borítás az északi és a déli homlokzaton is folytatódik, a helyi klímának megfelelő, egész évben növő növényzettel. Ám a tipikus biofil homlokzati megoldással – ami csak egy meglévő szerkezet kiegészítése – ellentétben a Henning Larsen egy önfenntartó moduláris homlokzati rendszert tervezett. A természet szó szerint is az épület szerves része, esztétikailag és szerkezetileg is.

Öt hónapos szabadtéri szezon

Torshavn időjárása folyamatosan változik, olyannyira, hogy teljesen normális naponta sokfélét megtapasztalni. Ennek ellensúlyozására a központi udvart minden oldalról épületek zárják és árnyékolják, kedvező feltételeket teremtve a szabadtéri tevékenységekhez.

„Szél- és napjárás-szimulációk segítségével úgy helyeztük el az épülettömegeket, hogy azok védve legyenek az elemektől – magyarázta Jakob Strømann-Andersen, a HL fenntarthatósági és innovációs igazgatója. – Részben egy meglévő parkolót alakítunk át zöld közösségi térré, ami védelmet nyújt a Torshavnban uralkodó erős északnyugati szelektől. Ezzel a lehető legjobb feltételeket teremtjük meg a szabadtéri élethez a világ egyik legzordabb egyetemi helyszínén, 150 naposra nyújtva a kinti szezont.

(Forrás, render: Henning Larsen)

Ez is érdekelhet:

Gyönyörű feröeri tájakon járatták meg a következő elektromos Audi prototípusát

Mindjárt bemutatkozik az új Q6 e-tron, amit már egyre kevésbé álcáznak.

Már javában épül a Volvo svédországi látogatóközpontja

Egyik oldalon patak, a másikon autópálya fut a Volvo leendő látogatóközpontja előtt, amelyet a Hegy és a Fa koncepció alapján terveztek, és építészetileg is előremutató épületnek szánják.

Támogatott és ajánlott tartalmaink
További cikkeink a témában