Sajttal, piteben, baconnel, magában – a grillezett füge minden formájában finom és tápláló, ráadásul egy csomó kertben megterem csak úgy. Mármint grillezés nélkül, de azt megoldod.
Nos, igen: a hagyományos somogyi étkezésnek biztosan nem volt alapeleme a füge, ellenben a déligyümölcs egy ideje – néhány gyengébb év kivételével – szépen terem a Balatontól délre. (Meg nyilván bárhol, ahol elég sokat süt a nap.)
Idén úgyszólván uralja a tájat: amelyik kertben van fügefa, roskadozik a terméstől: körte nagyságú, szaftos, édes fügék lógnak rekeszszámra az ágakról. Szabályosan versenyezni kell a darazsakkal, hogy ki eszi meg előbb a sok fügét.
De mielőtt csak úgy habzsolnánk, vagy biztonsági taktikával a lekvárfőzés felé lavíroznánk, van más ajánlat is: a grillezett füge.
A grillezett füge pofonegyszerű valami: meg kell grillezni a fügét. Az eredménye egy még édesebb, szaftosabb gyümölcs lesz, az állaga, textúrája a sült almáét idézi, a lekvárszerű képződmény mutatósabb, a kevésbé érett példányok is ízesek, fogyaszthatóak lesznek, ami komoly versenyelőny a darazsakkal szemben.
Eheted csak úgy – miért is ne –, de nagyon jól áll neki a sajt. Számos receptet találni, melyek közt a grillezett füge mascarponéval az egyik favorit, de kecskesajtos, camembert-es receptet is találsz, sőt mi sima macisajttal próbáltuk, és úgy is nagyon adta magát.
Magában enni képtelenség már, legyen bármilyen édes is, ellenben rizskoch-hoz, lekvár helyett pont kapóra jön. De csináltuk almáspite helyett fügéspitét is.
Van baconos és sonkába csavart változat, nagyon szabadon variálható az egyéni ízlés mentén, és a profi receptek listája is hosszas. Kell is variálni, mert a termés olyan bőséges, hogy pár nap után a fülünkön is fügelé csorog ki, miközben kínunkban rákeresünk a „fügemérgezés” kifejezésre. Nincs ilyen, helyette
a fügének gyulladáscsökkentő, emésztést segítő (gyengébb gyomrúaknál hashajtó) hatása van, és sok szénhidrátot tartalmaz. Állítólag a levelei hatékonyak a cukorbetegség kezelésében, de ezt nem próbáltuk.
Az eperfafélék családjába tartozó faj termése (ami áltermés, de ez a végeredmény szempontjából mindegy) rengeteg káliumot, sok kalciumot és foszfort tartalmaz, A-vitaminból is sok van benne, de jut vele a szervezetedbe némi C-, valamint B1-, B2- és B3-vitamin is.
A füge egyike a mind gyakoribb és intenzívebb hőhullámok pozitív hozadékainak, árnyékot is ad, táplálékot is, és mint láttuk, rendkívül sokrétűen fogyasztható. Éljünk hát vele kreatívan, ki tudja, a következő nyáron talán még egy fokkal feljebb kapcsolunk, és a nekilátunk fügepálinkát készíteni.
Ez is érdekelhet: