Grúzia, avagy Georgia minden erejével azon van, hogy megszabaduljon a szovjet múltjától, ezért ragaszkodik a régi-új nevéhez, és ezért emeltek a fővárostól távolabb egy új országházat, amely azonban nem aratott egyértelmű tetszést.

Grúzia évek óta azt kéri, hogy lehetőleg a Georgia nevet használjuk az ország megnevezésére, ezzel is szakítva a szovjet múltjával, bár a Grúzia elnevezés is jóval régebbi magánál a Szovjetuniónál, és legalább nem keverhető össze az amerikai állammal. Az Európa és Ázsia határán fekvő, négymilliós kaukázusi ország mindenesetre szeretne megszabadulni a szovjet múlt emlékeitől, és ennek egyik lépéseként húzták fel az új parlament épületét is.

Grúzia tele van csodálatos történelmi és természeti kincsekkel
A grúz főváros, Tbiliszi a hagyományos és a modern építészet olvasztótégelye

A nagyszabású építkezéseket általában ünnepélyes első kapavágásokkal szokták elindítani, ehhez képest az új grúz parlament számára sokkal látványosabb megoldást választottak. A korábban itt álló 46 méter magas, második világháborús szovjet emlékművet robbantották fel, de nem tartották be az ilyenkor szükséges biztonsági intézkedéseket, ezért ketten életüket vesztették, és többen megsérültek.

Nem a legjobb kezdet egy új országház építéséhez.
Jelenleg is ez a tbiliszi épület ad otthont a grúz parlamentnek
Az új parlament épületével az ország második legnagyobb városának akartak nagyobb figyelmet adni

Grúziának a fővárosban, Tbilisziben volt már egy parlamentje, ami monumentális árkádjaival már az első pillantásra úgy nézett ki, mint egy országház, de azt a harmincas és negyvenes években építették, ezért a szovjet múlt részének tekintették. 1991-ben a katonai puccs közben megsérült az épület, és bár rendbe hozták, csak öt évig adott otthont a parlamentnek, mert

2012-re elkészült az új grúz országház, több mint kétszáz kilométerre a fővárostól, Kutaisziben.

A futurisztikus épületet egy százötven méter hosszú, száz méter széles, acélvázas üvegkupola uralja, amire tetőként simul rá a bejárat betoneleme. Az új országházat a demokratikus jövő szimbólumának szánták, de az épületet nem is a sci-fibe illő megjelenése miatt kritizálták. Sokkal inkább azért, mert

feleslegesnek tartották a több mint 80 millió dolláros beruházást egy nem túl tehetős országban,

és nem is tűnt fenntarthatónak és átláthatónak sem a fővárostól való távolsága miatt.

Még feleslegesebbnek tűnik mindez azok után, hogy csak pár évig maradt a parlament Kutaisziben, a kormányváltás után, 2019-ben a törvényhozás visszaköltözött a fővárosba. Az üvegkupola évekig elhagyatottan állt, a jövőben információtechnológiai központot terveznek létrehozni benne, amivel a formája végre utalna a funkciójára is. Az egykori szovjet háborús emlékmű megőrzött lovasszobra pedig még mindig megtalálható az épület közelében.

Ez is érdekelhet:

Olyan gyönyörűek ezek a drónfotók Grúziáról, hogy már ma odautaznál

Grúzia az utolsó európai országok egyike, ahol még szabadon randalírozhattak az égen a drónok – azonban ez 2017 szeptember elsejével megváltozik. Amos Chapple, a Radio Liberty fotósa még a szabályozás életbelépése előtt megröptette a csodás Fekete-tenger, a Kaukázusok és a végtelen grúz vidék fölött a drónját, hogy határok nélkül megörökítse Grúzia sokak számára ismeretlen szépségét.

Csak hat évig lehetett nyitva ez az adriai luxushotel

A polgárháború megpecsételte a dubrovniki szálloda sorsát.

Izland egyik legkietlenebb sarkában meg is lehet szállni

Hetven éve elhagyatott heringfeldolgozó gyár árnyékában működik a hotel.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Helly Hansen ismét a legjobbakkal állt össze a maximális teljesítményért

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!

Hajítsd messzire a sablonokat, rendezd be úgy a lakásod, amire mindenki emlékezni fog!

További cikkeink a témában
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Hirdetés