Dubrovniktól nem messze található a Hotel Belvedere, csodás panorámával a világörökség részének számító óvárosra, de csak hat év adatott meg neki. A sorsát a délszláv háború pecsételte meg, és évtizedek óta elhagyatottan várja a sorsát.

A nyolcvanas években egyre több luxusszálloda nyitott az adriai partokon, hívogatva a nyugati turistákat, és persze a valutájukat az egykori Jugoszláviába. Az egyik a Hotel Belvedere volt: Dubrovniktól nem messze, tökéletes helyen épült fel, hiszen a lélegzetelállító panorámája mellé mesés nyugalom övezte, miközben sétatávolságra volt a nyüzsgő óvárostól.

Hajóval vagy helikopterrel

1985-ben, amikor megnyitott, az egykori Jugoszlávia egyik legelegánsabb szállodájának számított. Sokat elmond róla, hogy a Hotel Belvedere saját helikopter-leszállóval és hajókikötővel rendelkezett. A komplexum különlegessége, hogy mivel a hegyoldalra épült, ezért összesen tizennyolc szintje van, ezeket látványos lépcsősorok és gyors liftek kötötték össze.

A hotelnek több terasza is épült, amelyek különböző szinteken helyezkednek el, kültéri medencével és koktélbárral, és mindegyikről páratlan kilátás nyílik Dubrovnik óvárosára és a közeli Lokrum-szigetre. Minden adott volt a tökéletes pihenéshez, de a Hotel Belvedere-nek csak hat év adatott meg, a sorsát ennek a szállodának is a délszláv polgárháború pecsételte meg.

Ostrom alatt

1991-ben kezdődött meg Dubrovnik ostroma, amelynek során jugoszláv néphadsereg tüzérsége támadta a várost és környékét, nem kímélve az 50 ezer lakost, és az UNESCO világörökség részének számító óvárosi épületeket sem. A kegyetlen támadás miatt több mint 15 ezer ember kényszerült elmenekülni, és többen közülük a Hotel Belvedere-ben húzták meg magukat.

Míg a szálloda épülete nagyrészt túlélte a támadást, a jugoszláv néphadsereg a dubrovniki múzeumokhoz hasonlóan a hoteleket is kifosztotta, a tárgyak magánlakásokba vagy a feketepiacra kerültek. A Hotel Belvedere ekkor teljesen elnéptelenedett, és többé már nem nyitott ki újra. Dubrovnik óvárosa sem járt jobban, 11 ezer épület sérült meg vagy égett le.

Trónok harca

Az eltelt évtizedek alatt az elhagyatott helyek rajongói fedezték fel maguknak a Hotel Belvedere-t, ahonnan természetesen nem maradtak el a graffitik sem, a helyiek pedig főleg kutyasétáltatásra használják a szálloda elburjánzott függőkertjeit, időnként illegális partikat tartanak, és a melléképületeket is kreatívan hasznosítják különféle lomok tárolására.

Csak egyszer költözött újra nagyobb élet a Hotel Belvedere falai közé, amikor itt forgatták a Trónok harca egyik jelenetét.

A sorozatnak egyébként is lenyűgöző helyszíne volt Dubrovnik óvárosa, a Hegy és a Vipera csatájára pedig a hotel amfiteátrumában került sor. A színpadot egy ideig a Baratheon-ház címere díszítette, majd a helyiek idővel átfestették a Hajduk Split címerére.

Az ingatlant végül 2014-ben árverésen értékesítették, a lenyűgöző Fabergé-tojás gyűjteményéről ismert orosz milliárdos, Viktor Felikszovics Vekszelberg 12 millió euróért vásárolta meg a komplexumot. Az a terve, hogy az eredetinél jóval kisebb, de a mai elvárásoknak megfelelő luxushotelt nyit ezen a páratlan helyen, de az építkezés várat magára, még a bontást sem kezdték el.

(Képek: Getty Images, Wikimedia)

Ez is érdekelhet:

Bejártuk a romosan is lenyűgöző jugoszláviai luxushotelt

A hetvenes években a Penthouse magazin alapítója nyitotta meg Krk szigetén a fényűző kaszinóhotelt, aminek romjain ma is lehet álmélkodni.

Afrika első ötcsillagos szállodája romosan várja a sorsát

A hotel a diktátorok kedvenc találkozóhelye volt, és a felújítását sem a legjobb kezekbe adták.

Izland egyik legkietlenebb sarkában meg is lehet szállni

Hetven éve elhagyatott heringfeldolgozó gyár árnyékában működik a hotel.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!

Helly Hansen ismét a legjobbakkal állt össze a maximális teljesítményért

Koreában van egy elhagyatott síparadicsom, amit az olimpia sem tudott megmenteni

További cikkeink a témában
Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!
Hirdetés