Izland nem egy zsúfolt hely, de még a ritkán lakott szigeten belül is vannak kietlenebb helyek, például a Reykjarfjörður fjord sarkában fekvő Djúpavík, ami mindössze hét házból és egy hetven éve elhagyatott heringfeldolgozó üzemből áll. Meg egy különleges szállodából.

Izland egyik legelszigeteltebb helye Djúpavík, egy aprócska település, amely már évtizedek óta elhagyatott. A fővárostól, Reykjavíktól négyórás autózásra található, az út utolsó szakaszát pedig egy keskeny, kanyargós, helyenként igencsak göröngyös úton kell megtenni a fjordok által szabdalt sivár tájon, ahol legfeljebb csak birkák élnek. Pedig ez a település egykor virágzó halászváros volt, ami a heringeknek köszönheti a fellendülését.

A huszadik század előtt szinte teljesen lakatlan volt a környék. 1917-ben érkezett ide Elías Stefánsson, aki heringfeldolgozó üzemet nyitott, de a gyár működése nem tartott sokáig. A fűtőolaj és a tartósításra használt só folyamatosan hiánycikknek számított, a tőkehal és a heringfogás pedig egyre csökkent, majd az 1918-as gazdasági válság után nem sokkal az üzem csődbe ment, a húszas években pedig Djúpavík is elnéptelenedett.

Kemény volt itt az élet

Djúpavík igazi fellendülésére a harmincas évekig kellett várni. A sózott hal iránti kereslet növekedése keltette életre az új üzemet, amely 90 méteres hosszával Izland második legnagyobb betonépületének számított a megnyitása idején, 1935-ben. A gyárat a legmodernebb felszerelésekkel látták el, ez volt az első teljesen automatizált halfeldolgozó üzem Európában, ahol szállítószalagok vitték a halat a dokktól a tárolókon át a feldolgozásra használt berendezésekig.

A főző és szárító berendezéseket szénnel fűtötték, míg az áramot négy, tengeralattjárókból mentett német gyártású dízelmotor termelte, a gőz előállítására használt 60 tonnás kazánt is egy hajóról szerelték ki. A vállalkozás már az első években fellendült, és ezzel Djúpavík is megtelt élettel. Háromszázan népesítették be a falut, aminek akkor

temploma, rendőrsége, kocsmája, de még polgármestere sem volt, az utcákat sem nevezték el.
Sejtheted, hogy a djúpavíki heringfeldolgozó üzemben egykor igencsak kemény volt az élet.

A gyárban főleg férfiak dolgoztak, akik szenet lapátoltak a kemencébe, és a késztermékkel töltött százkilós zsákokat pakolták. A nők a dokk közelében, a szabadban kaptak munkát, előkészítették és sózták a heringet, gyakran mostoha időjárásban, amiért kevesebb pénzt kaptak, mint a férfiak, de még így is többet, mint amit Reykjavíkban irodai és háztartási munkával kereshettek.

Hering helyett hotel

A negyvenes évek végére a heringek teljesen eltűntek az öbölből, és annak ellenére, hogy más halak feldolgozásával próbálták életben tartani a vállalkozást, 1954-ben be kellett zárni a gyárat. Djúpavík ezt követően 1968-ig szinte teljesen elnéptelenedett, bár néhányan egészen a nyolcvanas évekig laktak itt. Majd 1985-ben Eva Sigurbjörnsdóttir és férje, Ásbjörn Þorgilsson lettek a falu egyetlen egész évben itt tartózkodó lakói, akik életet leheltek a településbe.

Az egykori női munkásszállóból hotelt alakítottak ki, és megkezdték néhány további épület felújítását is.

Az óriási, rozsdásodó gyárépület nemcsak múzeumi túráknak, de művészeti kiállításoknak, koncerteknek is otthont ad. 2006-ban Sigur Rós lépett fel háromszáz fős közönség előtt, és egy halolaj-tartályban is vett fel számot a különleges akusztikája miatt, míg 2016-ban Az igazság ligája forgatásán járt itt Ben Affleck és Jason Momoa: Bruce Wayne itt kereste Aquamant.

Mivel a legközelebbi főút hatvan kilométerre halad, és az ide vezető utat nem takarítják el a hótól, telente Djúpavík teljesen el van zárva a külvilágtól. Aki vállalja a kalandot, télen motorosszánnal indulhat túrára, nyáron evezni is lehet a fjordban, vagy kerékpárral bejárni a környéket, szerveztek már ide esküvőt, a fotósok pedig az északi fényt kaphatják lencsevégre.

Djúpavík vonzereje éppen az elszigeteltsége lett, és a következő képek láttán teljesen megértjük, miért.

 

(Képek: Getty Images, Wikimédia, Hotel Djúpavík)

Izland ezen kívül is gyönyörű:

Már minden jelzőt ellőttünk, pedig még bőven lenne mire: Izland

Nem mondunk nagyot azzal, hogy a világ talán legérdekesebb országa, tele csodás, lenyűgöző vagy épp baljós helyszínnel.

Ez is érdekelhet:

Szállodának tűnik, pedig egészen más célt szolgált ez a brutalista épület

Romos, elhagyatott állapotában elismertebb lett, mint új korában.

Pokoli torony volt Afrika legmagasabb lakóháza, a Ponte

Menő felhőkarcolónak épült, a világ legmagasabb nyomornegyede lett belőle, ma újra lakható.

Ibiza első klubja felett mára átvette az uralmat a természet

Festői romjaiban is emlékeztet arra, hogyan lett bulisziget Ibizából.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Mindennap újjászületik, aki rátalál a tökéletes matracra

A legjobb barátaid: a kutyád, és ez a talpbetét

Festői a látvány a magasból erre az albániai víztározóra

További cikkeink a témában