A Harvardon 85 éve kutatják a boldogságot, amihez a legfontosabb összetevő a barátság. Ebből többféle is van, és nem árt tudatosan gondozni őket.

Létezik a Harvardnak egy híres, immár 85 évet felölelő kutatása, amely szerint a boldogsághoz a barátságok és a jó kapcsolatok a legfontosabbak. A tanulmány szerint a boldog, egészséges életet élők hét szokásának egyike a tartós, stabil barátságok ápolása.

Mégis minden barátság más és más, és mint kiderült, ez így van jól.

Arisztotelész három barátságtípust nevezett meg, melyek mindannyiunknak vannak. Arthur Brooks, a boldogság menedzseléséről kurzust tartó Harvard-prof. ezt azzal egészítette ki, hogy mindhárom típusra szükségünk van, hogy igazán boldognak érezzük magunkat.

A barátság három típusa

Ehhez képest Brooks egyike cikke a furfangos A legjobb barátok semmit sem tehetnek érted címmel jelent meg; ebben ecsetelte ókori görög kollégája barátságtípusait, melyeket most Brooks szavaival definiálunk:

  1. Hasznos barátság: „Itt azokra a kapcsolataidra gondolj, amiket a munkatársaiddal vagy az üzleti partnereiddel ápolsz. Ezek a kapcsolatok általában tranzakciós jellegűek.”
  2. Örömön alapuló barátság: „Ezek a kapcsolatok a kölcsönös elismerésen alapulnak, miután mindkét személy örömet merít a másikból. Akkor beszélünk erről a barátságtípusról, amikor valaki viccesnek, érdekesnek, örömforrásnak találja a barátját.”
  3. „Tökéletes” barátságok: „Arisztotelész mércéjével a tökéletes barátságok esetében az emberek kölcsönösen szeretnek valamit, ami nemcsak összehozza őket, de a viselkedésüket is erényesebbé teszi. Egy kapcsolat nem akkor tökéletes, ha hasznosságon vagy örömön alapul, hanem ha a másik körülményeinek javítására összpontosít.”

A hasznos barátságok nem mindig kielégítőek, az örömön alapulók pedig nem feltétlenül mélyülnek el a közös érdeklődési körön túl – ezzel együtt mindkettő fontos. Ez a két barátságtípus előnyös az életben való boldoguláshoz, „de ritkán nyújt tartós örömöt és támogatást – mondja Brooks. – Szükségünk van ezekre a kapcsolatokra, de nem engedhetjük meg magunknak, hogy konfrontációval, súlyos beszélgetésekkel vagy túlzott bizalommal kockáztassuk őket.”

Éppen ezért a „tökéletes” barátságok rendkívül fontosak a másik két barátság mellé, hogy igazán kerek legyen minden.

„Talán nem vagy képes megfogalmazni, de valószínűleg tudod, milyen érzés a »tökéletes« barátság – magyarázza Brooks. – Gyakran jellemző ezekre a közös érdeklődés valami iránt, ami az egyikőtökön kívül áll, legyen az transzcendens dolog, mint a vallás, vagy egészen hétköznapi, mint a foci, mindenesetre nem függ sem munkától, sem pénztől, sem ambíciótól.”

Ha nem akarod a Harvard tanulmányát böngészni, akkor itt egy negyedórás TED-előadás, ahol Brooks szépen összefoglalja a témát:

(Forrás: CNBC, fotó: Unsplash)

Ez is érdekelhet:

Hány emberrel tarthatsz fent érdemi kapcsolatot? Válaszol a tudomány

A Dunbar-számnak számtalan bizonyítéka van, de mi is az egyáltalán, és miért olyan fontos az agyunknak?

Egy tanulmány szerint a párok kétharmada barátként indítja a kapcsolatát

És akkor most mi van azzal a fránya friend zone-nal? Neked mi a tapasztalatod?

Támogatott és ajánlott tartalmaink
További cikkeink a témában
Tréner? Panzió? Kozmetika? Így lehet a kutyád még boldogabb, miközben a te életed is könnyebbé válhat
Hirdetés