Még ha furának is tűnhet, a szívünkre tett kézzel mondjuk, nem szedtünk be semmiféle cuccot. TÉNYLEG feltalálták a betont, ami egy baktérium segítségével minden repedését képes betömíteni.

Belegondolni is felüdítő: nincs többé repedt betontömb, nincs több kátyú, nincs több törött dísztárcsa. Túl futurisztikus.

Pedig egy holland kutatócsoport a Delft University-n évek óta azon dolgozott, hogy létrehozzon egy olyan bio-betont, ami a saját hibáit képes megjavítani.

Ennek az eredménye, hogy nemrég be is mutatták azt az anyagot, ami egy baktérium segítségével befoltozza saját magát.

Így:

Nagyon előremutató és lenyűgöző technológia, aminek az épületek tartósságában fel sem foghatóan nagy szerepe lesz - hiszen ahol ép a beton, nincs szivárgás.

A legjobb védekezés a támadás.

A csapat ugyanis olyan baktériumokat keresett, amiknek hosszú az élettartama és bírják a zord körülményeket. De ez még mind kevés, ha nincs táptalaj. Ezt itt a kalcium-laktát biztosítja. A kalcium-laktátot apró kapszulákba rakják, amelyek feloldódnak, ha víz kerül a beton repedéseibe. Ezután a baktériumok elfogyasztják a kalcium-laktátot, ami egy kémiai reakciónak köszönhetően mészkővé áll össze, és kitölti a hézagokat.

Zseni, Nobel-díjat nekik!

(forrás és fotók: CNN)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Erica tornász, és ezt le sem tudná tagadni

Veszélyesen süllyed több tucat kínai nagyváros

Ha ott van ő, egyszerűen nem lehet senki vagy semmi másra nézni

További cikkeink a témában