Nagyjából hetvenmillió évvel ezelőtt élt a bolygón.

Eddig ismeretlen, kar nélküli dinoszauruszfajt fedeztek fel Argentínában. A faj a húsevő abeliszauridák (Ábel gyíkjai) nevű családba tartozott. Az abeliszauridák a mai Afrika, Dél-Amerika és India területén vadásztak. A körülbelül hetvenmillió éve élt Guemesia ochoai a család őse lehetett.

„Ez az új dinoszaurusz elég szokatlan a maga nemén belül. Számos fontos jellemzője utal arra, hogy új fajról beszélhetünk, és fontos új információkat nyújt a világnak egy olyan területéről, amelyikről nem tudunk sokat – mondta Anjali Goswami, a brit Természettudományi Múzeum kutatásvezetője, a tanulmány társszerzője. – Azt mutatja, hogy ebben a régióban a dinoszauruszok eléggé különböztek az Argentína más részén élőktől, ami arra utal, hogy sok még a felfedeznivaló ezeken a területeken, melyek kevesebb figyelmet kapnak, mint más híres fosszília-lelőhelyek.”

A százmillió évekkel ezelőtti Gondwana szuperkontinensen élő csoportok egyike volt az abeliszauruszoké, melyek csúcsragadozóknak számíthattak, és nagy testű dinoszauruszokkal táplálkoztak.

Képesek voltak óriási zsákmányukat a mellső végtagok használata nélkül leteríteni.

Az abeliszauruszok sok fajának még a híres tirannoszaurusz rexnél is rövidebb, valójában használhatatlan mellső végtagjai voltak (ezért nevezik egyszerűen kar nélkülieknek is őket), így arra kényszerültek, hogy erős fejükkel és állkapcsukkal ragadják meg a zsákmányt.

Ezeknek a húsevőknek a fosszíliái Afrika, Dél-Amerika, India és Európa egyes helyein találhatók sziklákba kövülve a késő kréta időszakából, mielőtt 66 millió évvel ezelőtt a dinoszauruszok eltűntek volna a Földről. Argentínában már harmincöt abeliszauruszt találtak, ám szinte mindet Patagóniában, az ország déli részén, csak viszonylag keveset északnyugaton.

Az új fajtól származó koponyadarabot a Los Blanquitos formációban, Amblayo közelében, Argentína északi részén találták meg, ahol a sziklák kora 75-65 millió év. Ez azt jelenti, hogy az állat röviddel a tömeges kipusztulási esemény előtt élt.

(Forrás: Journal of Vertebrate Paleontology, MTI, grafika: Fred Wierum/Wikimedia Commons)

Ez is érdekelhet:

90 millió éves raptorcsontokat találtak az ELTE kutatói Ausztriában

Kis fosszíliáknak is lehet nagy jelentőségük.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!

Helly Hansen ismét a legjobbakkal állt össze a maximális teljesítményért

Vanessa választhat, hogy dalt vagy forgatókönyvet írjunk neki

További cikkeink a témában
Hajítsd messzire a sablonokat, rendezd be úgy a lakásod, amire mindenki emlékezni fog!
Hirdetés