Rajtuk is múlik, hogy jobb legyen a levegő és kevesebb a zaj.
A Bécsi Kertépítők- és Virágkötők céhmestere, Herbert Eipeldauer szerint napjainkban egyre fontosabbá válik a környezetvédelem elvét gyakorlatban is követni. A klímakertészeti továbbképzés pontosan egy ilyen mérföldkő, egy lépés a környezettudatosság és a társadalom fenntarthatóbb jövője felé. Eipeldauer vallja, hogy „a bécsi kerttervezők a klímabarát városok zöld építői”, mivel ez a folyamatos továbbképzést igénylő új szakterület fő feladatának a zöldítést tekinti, ami kedvezően járul hozzá a vegyszermentességhez, és a mikroklíma javulásához.
A klímabarát kertészek főbb intézkedései közé tartozik a homlokzatok, tetők zöldítése, az öntözőrendszerek kiépítése vagy a csapadékvíz-elvezetés. Ezeknek köszönhetően nemcsak a mikroklíma javul, de jobb lesz a levegő és kevesebb a zaj. A tető- és homlokzatzöldítés eredményeképpen Bécs épületei is nagyobb védelmet kapnak a környezeti behatásoktól. További említésre méltó megoldásokat jelentenek az úgy nevezett járható zöldtetők, az olyan átépített területek a házak tetején, amelyek zöldség- és gyümölcstermesztésre vagy akár méhészkedésre is alkalmasak, nem is beszélve a napelemes rendszer és a zöld tetők együttes működésének előnyeiről.
A klímakertészet olyan szakterület, ahol a kertészet, építőipar és a technológia kiegészíti egymást, és lehetővé teszi, hogy a kertépítők a városi területek éghajlati kihívásaira folyamatosan új, átfogó megoldásokat találjanak. A képzés nemcsak kertészeti szakemberek számára nyitott: a klímakertész gyakornoki programba való belépés bármikor lehetséges.
(Forrás: Bécs Város Külképviselete, fotó: Florian Wieser)
Ez is érdekelhet: