Minimalista boldog új évet kívánunk!
Szaszaki Fumio első könyve, a Viszlát, dolgok 2017-ben, a második, a Viszlát, szokások 2021-ben jelent meg, szóval nem vadiúj a dolog, mégis, így az év végi / év eleji mentális rendrakás idején érdemes újra felidézni, mi mindent lehet tanulni az egyik legfontosabb jelenlegi életmód-iskolából. Íme hét lecke a minimalizmusról!
1. Az igazi boldogság belülről fakad, nem az anyagi javakból.
Sasaki szerint az anyagi javak hajszolása többnyire stresszhez, szorongáshoz és üresség érzéséhez vezet. Miből fakad akkor az igazi boldogság? A fontos kapcsolatok ápolásából, ha hódolsz a szenvedélyeidnek, és a saját értékeidhez igazodó életet élsz.
2. A minimalizmus nem egyenlő a nélkülözéssel; inkább a tudatosságról szól.
Nem is a szigorú, lecsupaszított létezésről szól, sokkal inkább a tudatos döntéseidről, hogy mit engedsz be az életedbe, és mit tartasz távol tőle. Alakíts ki olyan teret, ami tükrözi az értékeidet és prioritásaidat.
3. A rendrakás, a felesleges dolgoktól való megszabadulás felszabadító élmény.
Szó szerint is, mert fizikailag is felszabadíthatja a teret, mentálisan pedig pláne, mert nem visznek el felesleges dolgok energiát – elég lesz kizárólag arra összpontosítanod, ami igazán számít.
4. A kevesebb több.
Ezt mondjuk nem Szaszaki mondta, de egyetért vele, mivel szerinte a kevesebb paradox módon többhez vezet. Ha kevesebbet birtokolsz, több időd, energiád és szabadságod lesz, hogy csak a számodra lényeges ügyekkel törődj, és megtapasztalj egy teljesebb életet.
5. A hála elengedhetetlen.
Ha rendszeresen hálát adsz azért, amid van, az hatékony ellenszere az anyagias gondolkodásnak. Ezen kívül segít arra összpontosítani, amit valóban értékelsz, kevésbé vágysz mindig új dolgokra, és elégedettebb leszel a jelen pillanattal.
6. A minimalizmus utazás, nem cél.
Szaszaki olvasatában a minimalizmus folyamatos finomítást és egyszerűsítést jelent, noha nem „a minimalizmus tökéletes állapotának” elérése a cél, hanem a számodra fontos dolgok folyamatos felbecsüléséről.
7. Végül a minimalizmus nemcsak utazás, de személyes utazás.
Nem kínál egy kaptafára mindenkinek jó megoldást. Személyes döntés, hogyan éled meg, mennyire leszel minimalista; ez függ a személyiségedtől, az igényeidtől és a körülményeidtől is. A legfontosabb, hogy tudatos döntéseket hozz, és megteremtsd a magad számára hiteles és kielégítő életet.
(Fotók: Unsplash)
Ez is érdekelhet: