A probléma mértéke sokkal súlyosabb, mint eddig bárki gondolta.

Ha nem lenne a cím, aligha találná el a többség a helyes választ a kérdésre: közlekedési balesetben vagy a gáztűzhelyek miatt halnak meg többen évente Európában?

A gáztűzhelyek nitrogén-dioxid-kibocsátása körülbelül kétszer annyi embert öl meg, mint a közlekedés.

Erre jutottak a spanyol Jaume I Egyetem és a Valenciai Egyetem kutatói. Bár már 1978-ban tudták, hogy a gáztűzhelyes konyhákban sokszoros a nitrogén-dioxid szintje azokhoz képest, ahol elektromos főzőlap működik, mostanáig nem készült átfogó tanulmány. Az eredmény a szakembereket is meglepte. „A probléma mértéke sokkal súlyosabb, mint gondoltuk” – mondta Juana María Delgado-Saborit, a tanulmány vezető szerzője, a Jaume I Egyetem környezet-egészségügyi kutatólaboratóriumának vezetője.

Az egész világon csak hét országban jó a levegő

Magyarország nincs köztük. A negatív rekorder Bangladesben az egészségügyi határértéknél 15-ször több por volt tavaly a levegőben.

A gáz égése során ugyanis olyan gázok keletkeznek, amelyek szív- és tüdőbetegségek kialakulásához vezethetnek. Ezek közül a tanulmány csak a nitrogén-dioxid hatásait vizsgálta, a szén-monoxidét és a benzolét nem, de még így is arra jutottak, hogy

az Európai Unióban 36 031, az Egyesült Királyságban pedig további 3928 haláleset tulajdonítható a gáztűzhelyeknek – évente.

Az EU-ban minden harmadik háztartásban gázzal főznek, Romániában és Magyarországon viszont a tűzhelyek több mint 60%-a gázos, ezért a probléma komolyan érinti a magyar lakosságot is. A tanulmány alapján akár két évvel korábban is meghalhatunk a gáztűzhelyek miatt.

A tanulmányhoz korábbi, kültéri szén-monoxid-szennyezés adatait és kockázatszámításait használták fel. A The Guardian idézi a Koppenhágai Egyetem légszennyezési szakértőjét, Steffen Loftot, aki nem cáfolta a tőle függetlenül zajló kutatás eredményeit, de elmondta, nem tudjuk egyelőre, hogy a főleg a közlekedésből származó kültéri nitrogén-dioxid okozta halálozási kockázat alkalmazható-e a gázsütésből származó beltéri nitrogén-dioxid okozta halálozási kockázat számításánál.

Ami biztos: az elszívó használatával és az ablakok kinyitásával csökkenthetjük a konyhában a káros nitrogén-dioxid szintjét.

(Forrás: The Guardian. A kép illusztráció.)

Ez is érdekelhet:

Mi az a részecskeszennyezés, miért olyan fontos és ijesztő?

Kutatás készült a hazai szállópor-szennyezettségről, egy másik meg a budapesti ultrafinomrészecske-szennyezésről, és egyik eredménye sem különösebben biztató.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Hajítsd messzire a sablonokat, rendezd be úgy a lakásod, amire mindenki emlékezni fog!

Helly Hansen ismét a legjobbakkal állt össze a maximális teljesítményért

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!

További cikkeink a témában
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Hirdetés