„A nyár kis túlzással egy nagy szobafogsággá fog válni a társadalom többségének, a városnézés elviselhetetlenné és lehetetlenné válik, de még a vízparti turizmus is csak néhány napon lesz kellemes” – írják magyar szakértők.

Az éghajlatváltozást és annak lehetséges következményeiről szakértői cikkeket közlő Másfélfok című portálon jelent meg egy tanulmány arról, milyen hatással lehet a klímaváltozás a magyarországi turizmusra. Szabó Péter és Pongrácz Rita az elemzésben egy komplex hőérzetindex alapján meghatározta a kellemes, a kicsit hűvös és kicsit meleg, illetve a kifejezetten nem ideális kategóriákat három különböző célturizmusra aszerint, hogy az erdőt, a várost vagy a vízpartot célozzuk. (A hőérzetet a hőmérséklet mellett a légkör nedvességtartalma, a direkt napsugárzás és a szél is befolyásolja.)

Úgy számítottak, hogy az erdei turizmushoz az intenzív mozgás miatt alacsonyabb hőérzet az ideális, a városi sétához viszont nem ideális a 28°C feletti tartomány, a vízparti turizmus szempontjából viszont nem kellemes, ha 25°C alatti a hőérzetünk. Az erdei turizmust a Bükkre, a városit Budapestre, a vízpartit a balatoni Keszthelyre vizsgálták.

Városnézés – csak bátraknak

„A nyári budapesti turizmus már jelenleg is csak havi néhány napon igazán kellemes, de a jelenlegi kibocsátási trendek folytatódásával a napok legtöbbjén túl meleg lesz, azaz valószínűleg csak néhány »bátrabb« fog majd erre vállalkozni. A szimulációk alapján egyértelműen áprilisban és októberben lesz a leginkább kellemes idelátogatni a század végén.”

Vízpart – csak öt-hat elviselhető augusztusi nap

„A pesszimista forgatókönyv szerint, ahogy telnek az évtizedek, a nyári hónapok egyre inkább kissé meleggé vagy akár túl meleggé is válnak a jövőben még a vízparti turizmushoz is. Olyannyira, hogy júliusban vagy augusztusban csupán 5-6 napon lesz majd kellemes a fürdőzés a Balatonnál a század végére, ami a fele a jelenlegi gyakoriságnak.”

Erdei túra – tavasszal és ősszel

„A jelenleg még szeptemberben, májusban, és a tengerszint feletti magasság miatt hűvösebb időjárási viszonyok miatt júniusban is nagyrészt kellemes erdei túrák a pesszimista forgatókönyv szerint inkább októberben és áprilisban, illetve akár már márciusban lehetnek több napon kellemesek.”

A fentiek a pesszimista forgatókönyvek, akkor érvényesek, ha a felmelegedést fokozó kibocsátás a jelenlegi mértékben növekszik a század végéig. Ha az emberiség észhez tér, és képes csökkenteni a kibocsátást, akkor ennyire drasztikus változások nem várhatók. Ha viszont

„a globális kibocsátások a jelenlegi ütemben folytatódnak, akkor az egészségügyi, vízellátási, mezőgazdasági vagy épp a tömeges klímamigráció kockázatai mellett a társadalom többségének valószínűleg kisebb gondja lesz az, hogy hogyan tervezze meg a szabadidejét”

– figyelmeztetnek a szakértők.

(Forrás: Másfélfok, illusztráció: Getty Images)

Ez is érdekelhet:

Ez nem színes vonalkód, hanem a klímaváltozás ijesztő ábrája

A klímacsíkos napon nincs ok az ünneplésre.

Szeged belvárosa már olyan forró, mint Rómáé

Talán már túlságosan is a napfény városa.

 

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!

Helly Hansen ismét a legjobbakkal állt össze a maximális teljesítményért

Egy okos, szép, szőke lány

További cikkeink a témában