
Ha valóra váltod az újévi fogadalmad, és idén rendszeresen futni fogsz, akkor hallgasd meg a tanácsainkat arról, hogy milyen cipőt, milyen ruhát és milyen kiegészítőket válassz hozzá, mert ez mindig fontos téma, de télen különösen.
Megszületett az elhatározás, hogy idén végre futni fogsz, és ehhez adtunk sok jó tanácsot az előző cikkünkben. Már akkor érintettük a kérdést, hogy milyen cipőt és ruhát válasszunk, de ez annyira fontos téma, hogy alaposabban is beszélnünk kell róla. Mint akkor is említettem, már rég nem érvényes az a megállapítás, hogy a futáshoz elég egy cipő, és már futhatunk is, ezért mindenképpen hallgasd meg, mi mindenre lesz szükséged a futáshoz. Kezdjük a legfontosabbal, a cipő kiválasztásával!
Hogyan, mi alapján válasszunk cipőt, mire kell figyelnünk?
A futócipőknek három kategóriája van: az aszfalton, a terepen és a pályaversenyeken használatos cipők. Ez utóbbival, a szögesekkel nem érdemes foglalkoznunk, ez a rekortánon használatos cipő inkább a profi pályaversenyzők lábviselete, nem a hobbifutóké.
Tehát azt kell tisztáznunk magunkban, hogy hol szeretnénk futni, és ehhez kell kiválasztanunk a megfelelő cipőt.
Cipőt a cipőboltból vegyünk, tartja a mondás is, tehát inkább kerüljük el a multikat, és inkább futásra szakosodott boltokban vásároljunk. Itt olyan eladók dolgoznak, akik zömében maguk is futók, ingyenesen be is vizsgálják a lábunkat, és az eredmény függvényében ajánlanak cipőt – márkától függetlenül – a lábunkra.
Az, hogy milyen cipő való nekünk, az a lábállásvizsgálatból kiderül. Eszerint megkülönböztetünk pronáló (befelé dőlő boka), neutrális (függőlegesen álló boka) és szupinális (kifelé dőlő boka) lábállást. Minden jelentősebb cipőgyártónak vannak mindhárom típusra cipői, tehát innentől már csak a pénztárca szab határt a vágyainknak. Értelemszerűen, ha szívesebben futunk a természetben és az erdei utakat, hegyeket részesítjük előnyben, akkor a terepcipő a megoldás.
A cipőkről menjünk feljebb, a ruházat felé!
Mivel tél van, kezdjük a melegebb viselettel! Manapság már nagyon jó minőségű, és ami lényeges, könnyű anyagból készült technikai futóruházatot lehet kapni, ami légáteresztő, jól szellőzik, mégis melegen tartja a testünket.
Télen nagyon fontos a rétegesség, egyrészt jobban tartja a meleget, másrészt adott esetben egy réteget le is tudunk venni magunkról, például egy tempós edzés előtt, bemelegítés után. Sokszor látom télen, hogy vannak, akik polárfelsőben, vagy téli dzsekiben futnak. Ezek kevésbé szellőznek, ezért el is nehezednek egy idő után, hiszen nem tudják elvezetni a verejtéket kellő mértékben, így egy idő után plusz súlyként nehezednek a testünkön.
Ami nagyon lényeges, hogy mindig a célhoz kell öltöznünk, és nem a rajthoz,
tehát inkább picit fázzunk az elején, mintsem bemelegedve pár perc után szabadulnánk egy felesleges rétegtől, mert melegünk van. Ha kemény mínuszok vannak, akkor szájat eltakaró nyaksál viselete is javasolt.
Ne feledkezz el a kiegészítőkről sem!
A sapka viselete télen és nyáron is javasolt, a gyártóknak mindkét évszakra vannak megoldásaik. Nyáron azért hasznos a sapka, mert egyrészt árnyékol, másrészt megakadályozza, hogy a verejték a szemünkbe kerüljön, de kánikulában is hasznos, ha be tudjuk vizezni egy kútnál, és utána a fejünkre visszatenni.
Érdemes áldozni futószemüvegre is. A hagyományos napszemüvegek – amikben nagyon sok embert látok futni – nem illeszkednek annyira jól az orrnyeregre, mint a sportszemüvegek gumis megoldásai, ezért izzadás hatására csúszkál, mozog, egy idő után zavaró tud lenni.
Manapság nem indulunk el telefon nélkül futni, hiszen ha nincs fotó a futásról, az meg sem történt.
Ennek a tárolására a legjobb a futóöv, amiben a telefont, kulcsot, gélt, és még egy kisebb kulacsot is el tudunk rakni. Terepfutók általában futóhátizsákot használnak, abba több minden belefér, ami több órás futásnál kelhet, még több folyadék, egy plusz dzseki, kamásli, fejlámpa stb. Külön fejezetben foglalkozunk majd a kütyükkel, órákkal, hisz a futásunkat mérni is kell.
A szerzőről
Markocsán Sándor „Sanyosz” a Sanyosz Istálló Egyesület vezetőedzője, többszörös magyar bajnok. A legjobb ideje 5 kilométeren 14:05, 10 kilométeren 29:17, félmaratonon 65:42.
Itt érheted el: www.sanyoszistallo.hu | hello@sanyoszistallo.hu
Ez is érdekelhet: