A mikroműanyagok teszik ki az óceánokat szennyező "műanyag leves" jelentős hányadát.

Többek között műszálas ruhákból és autógumikból származó mikroműanyag-részecskék (öt milliméternél kisebb átmérőjű műanyagrészecskék) az óceánokban sodródó műanyagszemét mennyiség akár 30 százalékát adhatják. Sok fejlett országban – ahol hatékony a hulladékkezelés – nagyobb mértékben járulnak hozzá az óceánok szennyezéséhez, mint a nagyobb plasztikhulladékok – figyelmeztetett új jelentésében a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN).

Az évente az óceánokba kerülő nagyjából 9,5 millió tonnányi plasztikhulladék 15-31 százalékát tehetik ki ezek a mikroműanyagok, amelyeknek csaknem kétharmada

az autógumik kopása (Amerikában, Európában és Közép-Ázsiában) és a műszálas ruhák mosása (Ázsia) révén kerül a természetbe.

Stabil kémiai szerkezetük miatt a mikroműanyagok rendkívül ellenállóak, a mikroorganizmusok képtelenek őket lebontani. A tengeri állatok, halak, kagylók, tengeri madarak véletlenszerűen elfogyasztják a mikroműanyagokat, amelyek ezáltal pusztítják a tengeri élővilágot.

A mikroműanyagok gyakran a tengervíz felszínén lebegnek, de felhalmozódhatnak az iszapban, mikroorganizmusokhoz tapadva. Az Északi-sarkvidékhez hasonló törékeny ökoszisztémákra gyakorolt hatásuk pedig még mindig ismeretlen, pedig a mikroműanyagok befolyásolhatják a jégképződést és a jégolvadást is.

(Forrás: MTI)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Nincs időm sportolni, de le akarok fogyni gyorsan! Hogy lehet ezt?

Német sorozatszínésznő a nap csaja

Ezért vagy egy emberi roncs egy átbulizott este után, aki víz és kaja után sóvárog

További cikkeink a témában
Hajítsd messzire a sablonokat, rendezd be úgy a lakásod, amire mindenki emlékezni fog!
Hirdetés