A James Webb űrteleszkópot két éve indították el a Földről, hogy új korszakot nyisson az űrkutatásban. A 6,5 méter átmérővel rendelkező, infravörös űrtávcső átvette a Hubble űrtávcső helyét, mint a NASA legfontosabb asztrofizikai projektje, na és a valaha épített legjobb űrteleszkóp.
Érzékeny műszereinek köszönhetően képes a legtávolabbi objektumokat és eseményeket is megfigyelni a világegyetemben, mint például az első galaxisok kialakulását.
Az elmúlt két évben több pazar fotót is küldött a Földre, mellette pedig számos olyan információt, ami segíthetett nekünk jobban megérteni az univerzum működését.
Az űrteleszkópot a NASA, az Európai Űrügynökség (ESA) és a Kanadai Űrügynökség (CSA) közösen üzemelteti, a szerkezet közelgő évfordulója miatt pedig egy új képet is megosztottak a csillagászatkedvelő halandókkal.
Ezúttal az Uránusz volt a célpont, amit az űrtávcsó infravörös szűrőin keresztül kaptak lencsevégre, a távoli gázbolygó pedig a felvételen úgy fest, mint egy dimenziókapu.
A James Webb képei élénkebb kék színt mutatnak, mint amiket a Voyager–2 készített, és a fotón sikerült megeleveníteni a bolygó legbelső gyűrűjét, a Zetát, valamint az északi-sarki felhősapkát, emellett a képen még látható az Uránusz huszonhét holdjából tizennégy is.
Ezek is érdekelhetnek:
(Forrás: Webbtelescope, HVG)