Mindent megteszel, de mégsem jött a várt eredmény? Az is lehet, hogy csak bedőltél a hamis információknak. Segítünk néhányat tisztázni.
KAMU #1: Csak a zsírégető zóna égeti a zsírt
Általános vélekedés, hogy a zsírégetés leghatékonyabb módszere, ha kardió edzés közben az úgynevezett zsírégető zónában tartjuk a pulzusunkat. Pedig a valóság ennél sokkal árnyaltabb. A testünkben különböző energiarendszerek párhuzamosan működnek egymás mellett. A zsírégető zónában történő kardió edzések alatt főként oxigén jelenlétében történő energianyerés jellemző.
Ennél azonban sokkal hatékonyabb tud lenni egy intervallumos módszer, vagyis, ami a munka-pihenő fázisok változásán alapul.
Ilyenkor az intenzitástól, valamint intervallumok hosszától függően más rendszereken keresztül nyer energiát szervezetünk, aminek nagyobb energiaigénye keletkezik. Így pedig több kalóriát használunk fel.
Persze fontos megjegyezni, hogy az intervallumos jellegű edzés kezdőknek nem ajánlott, mert eleinte a szív és keringési rendszer és a légző rendszer nem elég fejlett egy ilyen jellegű munkához.
KAMU #2: A helyes étrend és sport elég a fogyáshoz
Az emberi test nagyon komplex rendszerek összessége, amelyeknek összhangban kell működni ahhoz, hogy elérjük a kívánt testalkatot.
Az edzés és az étkezés mellet van számos olyan tényező, amely gátja vagy éppen segítője lehet alakformálásunknak, például az alvás vagy éppen a helyes légzés.
Edzés követően az alvás során zajlanak az építő, helyreállító folyamatok, vagyis ekkor történik az izomtömeg építése, megőrzése, vagy éppen a testzsír csökkenése is. Ha az alvásunk nem megfelelő mennyiségű és minőségű, az akadályozhatja, hogy az edzőteremben eltöltött kemény órákat eredményekre váltsuk. Ráadásul, ha a légzésünk nem megfelelő, valószínűleg az alvásminőségünk sem lesz jó, ez pedig megakadályozhatja alakformáló céljaink elérését.
KAMU #3: A súlyzós edzés nem való túlsúlyosoknak
Elterjedt tévhit, hogy a zsírégetés legjobb eszköze a kardió edzés, éppen ezért sokan gondolják úgy, hogy a túlsúlyosaknak felesleges súlyzós edzést végezni. Márpedig ez is egy tévhit.
Súlyzós edzés hatására alvás közben a növekedési hormon szintje emelkedik, ami fokozza a zsírégetést. Ebből adódóan gyorsabb eredményekhez is vezet.
Ha valaki túlsúlyos, következtetni lehet, hogy a testtartása sem megfelelő, ami előbb vagy utóbb az ízületek és izmok túlterheltségét eredményezi A helyesen összeállított súlyzós edzés kiválóan fejleszti az ízületi mobilitást és stabilitást, amely elősegíti a helyes testtartás visszaállítását, a helyes légzést, ez pedig elősegíti a fokozott zsírégetést, és a biztonságos edzést.
Emellett természetesen a ciklikus mozgások (elliptikus trainer, kerékpár, séta, majd kocogás) is rendkívül fontosak a szív és keringési rendszer fejlesztéséért és megfelelő működéséért.
KAMU #4: A felülés a legjobb recept a kockás hasra
Bár a hasizom erősítésére elsőre kézenfekvő a felülés, mégsem ez a leghatékonyabb módszer, nem beszélve arról, hogy veszélyes is. Céljaink elérésében a test rendszereinek összehangolt működése a legfontosabb, ha pedig ez nincs meg, azon a rendszeresen végrehajtott 3x20-30 ismétlés felülés sem segít. Mellesleg a gerinc rendszeres hajlítása előbb-utóbb gerincproblémákhoz vezet.
Sportolj okosan és a felülések helyett végezz preventívebb, hatékonyabb törzserősítő gyakorlatokat, úgy, mint a planktartás- és cipelésvariációk.
(Forrás / fotó: Szomor Dávid, a Life1 személyi edzője / Under Armour)