Európa egyik legsérülékenyebb országa vagyunk, de megvan a nemzeti alkalmazkodási stratégia.

Elkészült a 2017-2030 közötti időszakra vonatkozó, 2050-ig tartó időszakra is kitekintést nyújtó második nemzeti éghajlatváltozási stratégia tervezete. Ez elég ijesztően hangzik, de a megnevezésénél is rosszabb részek vannak benne.

Szárazabb nyarak, nedvesebb őszök

Az összefoglaló szerint Magyarország az éghajlatváltozás valószínűsíthető következményeit tekintve Európa egyik legsérülékenyebb országa. 2021-2050 között minden évszakban szinte az ország egész területén 1 Celsius-fokos hőmérséklet-emelkedéssel számolnak a szakemberek. Az évszázad végére pedig a nyári hónapokban több mint 4 fokos melegedés is lehet.

Nem lesz több csapadék, de más eloszlásban esik majd: a nyári a következő évtizedekben 5, az évszázad végére akár 20 százalékkal is csökkenhet, míg ősszel és télen több csapadék várható a megszokottnál. Hosszabb szárazság nyáron, nagy mennyiségű és intenzív csapadék inkább ősszel lesz gyakoribb.

Csökkenteni kell a szén-dioxid-kibocsátást

A remek nevű „hazai dekarbonizációs ütemterv” célkitűzései között szerepel többek között a fosszilis energiahordozók kiváltásának elősegítése – elsősorban a hő- és villamosenergia-termelés, az épületfűtés és a közlekedés területén –, valamint több fa és erdő azért, hogy több szén-dioxidot nyeljenek el.

Növelni kell az energiahatékonyságot, takarékoskodni kell az energiával – főleg az épületenergetikában, a közlekedésben, a mezőgazdaságban, egyes ipari ágazatokban és a villamosenergia-termelésben.

Alkalmazkodnunk kell

Nemzeti alkalmazkodási stratégia tartalmazza, hogyan kell igazodnunk a változásokhoz. A cél a természeti erőforrások védelme, a sérülékeny térségek és sérülékeny ágazatok (többek között a mező- és erdőgazdálkodás, a turizmus, az energetika, a közlekedés, az épületszektor, a telekommunikáció, a hírközlési rendszerek) rugalmas és innovatív alkalmazkodásának támogatása, valamint a társadalom alkalmazkodóképességének javítása.

Fontos még a szemléletformálás: a stratégia harmadik eleme a klímatudatosság és a fenntarthatóság szempontjainak integrálása a társadalomban, amelybe az egyházakat, civil és tudományos szervezeteket és a médiát is bevonnák.

Mi máris tettünk az ügyért valamit…

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Erica tornász, és ezt le sem tudná tagadni

Veszélyesen süllyed több tucat kínai nagyváros

Ha ott van ő, egyszerűen nem lehet senki vagy semmi másra nézni

További cikkeink a témában