Soha nincs 18 foknál hűvösebb ebben a faházban, pedig se fűtés, se napelem nincs hozzá. Ja, és nem a trópusokon áll, hanem Svájcban.

Rohamosan fejlődik a fa építőipari használata, már világszerte épültek, épülnek 70-80 méter magas keresztrétegelt fapanel (CLT) épületek, nemrég pedig Dániában tesztelték egy ötszintes faépület tűzállóságát, bio alapanyagú szigeteléssel, és igen jó eredménnyel: a tesztkövetelmény 60 perc volt, de körülbelül 90 percbe telt, mire a tűz átégette a vakolólapot.

Azóta viszont újabb mérföldkőhöz érhetett a szakág, Svájcban ugyanis egy építész + építőmérnök házaspár, Sascha Schär és Regula Trachsel olyan ötszintes faépületet tervezett, ami minden eddigi lehetőséget túlszárnyalt. A házban ugyanis nincs fűtés, sem kandalló, sem napelemes rendszer, ennek ellenére sosincs 18 Celsius-foknál hűvösebb, amire csak a tömör fa képes.

„Úgy is megélhetünk egy épületet, hogy közben javítjuk, nem pedig szennyezzük a környezetünket” – vonták le a következtetést.

Nyolc évvel ezelőtt a kezdeti ötletre szinte minden építész rávágta, hogy „lehetetlen”, mostanra viszont többszörös díjnyertes, és más tervezők inspirálója lett az épület.

A házaspárnak egy kisebb csapat kutató is segített a tervezéskor, így születhetett meg a világrekorddal felérő 0,077-es lambda-értékű szigetelés. Érdemes rápillantani Sascha Schär irodája, az N11 honlapjára is, ahol a betűkkel, grafikákkal és egyéb dizájnelemekkel ugyanolyan takarékosak, mint az épületükben az energiával, ellenben a filozófiájukról sok érdekeset megtalálsz.

(Fotók: Thoma Holz/Facebook)

Ez is érdekelhet:

Hóból és jégből épített bemutatótermet a Polestar

Tavaszra elolvadna, ezért csak pár hétig tart nyitva a Polestar sarkköri márkakereskedése.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Katja szereti az állatokat, magára is varratott néhányat

Trükkök, ha beütne a kajakóma a karácsonyi zabálástól

Clarissa kedvéért még 23-án is hajlandók vagyunk sorban állni

További cikkeink a témában